Jak stworzyć idealny bukiet z polnych kwiatów?

polne kwiaty

Bukiet z polnych kwiatów

Kwiaty zebrane wprost z łąki czarowały wszystkich, począwszy od poetów, aż po malarzy, którzy niejednokrotnie uwieczniali je w swoich dziełach – wierszach czy obrazach.

Ich subtelnemu urokowi trudno się oprzeć, a co więcej – nie może ich zabraknąć jako podstawowej ozdoby domowego stołu i nie tylko.

Kwiaty prosto z łąki

Rośliny, które rosną na łące, są niezwykle urokliwe, ale jednocześnie bardzo delikatne. Jeśli zdecydujemy się na to, aby stanowiły istotny element wystroju naszego mieszkania czy domu, musimy o nie szczególnie dbać, by dłużej wyglądały świeżo. Wszystkie kwiaty można dowolnie łączyć w bukietach, wianuszkach czy wiązankach. Im więcej kolorów i kształtów, tym lepiej.

Jeśli już mamy gotową kompozycję, warto wzbogacić ją źdźbłami trawy lub kłosami zbóż, jeśli jest sezon na nie. Pamiętajmy, że najtrwalsze bukiety powstają z rumianków, polnych goździków i chabrów. Delikatne są maki, po ścięciu należy je natychmiast włożyć do wody i nie dotykać płatków, bo opadną.

Kwiaty należy zbierać wcześnie rano, gdy jeszcze jest rosa i mają jędrne liście oraz łodygi. Należy wybrać te z całkowicie rozwiniętymi płatkami lub te z pękającymi pączkami.  Jeśli włożymy do wody kwiaty o twardych, ciasno zwiniętych pakach, są marne szanse na rozkwitnięcie.

Jak ścinać kwiaty do wazonu?

Po pierwsze należy je przyciąć za pomocą ostrego nożyka lub sekatora. Wtedy nawet cienkie i delikatne łodygi są równo przycięte, a nie zmiażdżone. Tuż przed włożeniem do wazonu ponownie przycinamy łodygę, najlepiej pod kątem, wtedy kwiatek chłonie wodę większą powierzchnią.

Dobrze również codziennie wymieniać wodę w wazonie na świeżą, dzięki temu na dłużej zachowamy świeży i piękny bukiet.

Bukiety i stroiki

Stół, szafka czy drzwi mogą być wzbogacone pięknymi bukietami i stroikami. Podpowiadamy jak zrobić te najbardziej urokliwe i z jakich kwiatów.

Rumiankowy. Rumianek to najczęściej rosnący dziko kwiat. Bukiet z jego udziałem jest niezwykle prosty, składa się z samych kwiatów. Inwencja zależy od nas. Można go przyozdobić kłosami i źdźbłami trawy, a flakon obwiązać szarym sznurkiem dla podkreślenia wiejskiego, sielskiego klimatu.

Wianek. Słoneczny wianek wykonujemy z trawy i jaskrów. Można wykonać male bukieciki i związać  każdy z nich nitką. Następnie przywiązujemy je do siebie i dzięki temu tworzymy okrąg. Dokładamy bukiecików, aż wianek osiągnie odpowiednią grubość. Kładziemy go na talerzu z wodą, by dłużej zachował świeżość.

Różnorodność. Wszelkie rodzaje kwiatów z łąki możemy złączyć w jeden bukiet. Bardzo ładnie komponują się goździki polne, koniczyna, dzwonki i krwawnik, dodatkowo można dodać długie źdźbła traw. Kwiaty wkładamy do zwykłego słoika z wodą, który wkładamy w papierową torbę, efekt jest niezwykły.

Zanim zaczniemy robić polne bukiety warto zaopatrzyć się w wazon. Polne kwiaty najlepiej wyglądają w tych prostych. Dzbanki powinny mieć szeroki otwór, by swobodnie zmieścił się duży bukiet. Modeli jest wiele, czy to imitujące małe wiadereczko, czy słoik. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model.

Reply