Jak urządzić kuchnię?

aranżacja kuchni

Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, w którym nie tylko przygotowujemy i zjadamy posiłki, ale również debatujemy na ważne dla rodziny tematy.

Dlatego miejsce to, aby sprzyjało rodzinnym rozmowom, powinno zostać tak zaprojektowane, by było funkcjonalne i przytulne zarazem.

Błędna aranżacja kuchni pokutuje przez lata

Warto przed przystąpieniem do urządzania kuchni przejrzeć katalogi, galerie w Internecie, a także jeździć do sklepów i podpytywać sprzedawców i projektantów o cenne wskazówki. Ta wiedza uprości nam późniejszą aranżację kuchni.

Warto pamiętać, że kuchnia to nie tylko sprzęt AGD czy meble. To także instalacje elektryczne, wodne, wentylacyjne itp. Kupując projekt domu, można dodatkowo wykupić projekt zabudowy kuchennej, który ułatwi nam późniejsze prace instalacyjne i przygotowanie pomieszczenia w ten sposób, aby nie zwiększyć kosztów inwestycji. Puste wnętrza optycznie sprawiają wrażenie przestronnych. Z powodzeniem zmieszczą się w nich wszystkie wybrane przez nas przedmioty. Niestety, rzeczywistość często bywa zupełnie inna…

Ergonomiczna kuchnia

szafka kuchennaNależy pamiętać, że dobrze zaprojektowana kuchnia to także oszczędność setek kroków, które wykonuje się przy wykonywaniu czynności kuchennych. W dobie zabiegania i ciągłego zmęczenia to rzeczy naprawdę istotne. Codzienne przygotowywanie posiłków to rytualna czynność powtarzana codziennie.

Codziennie wypakowujemy zakupy, wkładamy je do lodówki, myjemy, kroimy, gotujemy, pieczemy… Dlatego projektanci, uwzględniając szereg tych czynności, stworzyli zasady urządzania wygodnej kuchni. Podstawową zasadą jest reguła trójkąta roboczego. Oznacza to, że lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza muszą tworzyć trójkąt.

Strefy robocze

W kuchni wyróżniamy trzy podstawowe strefy. Jest to strefa przechowywania, zmywania i sprzątania oraz przygotowania i gotowania. Warto mieć na uwadze zachowanie odpowiednich odległości między szafkami, aby uniknąć utrudnień przy otwieraniu. Zwłaszcza, jeśli nasza kuchnia jest w kształcie litery U lub wyspy.

Kluczową rolę odgrywa także blat kuchenny. Dla naszego komfortu dobrze jest zachować jak największą część blatu przeznaczonego do pracy. Powinien znajdować się na wysokości około 10-15 cm poniżej łokcia zgiętej ręki. Dolna zabudowa to wysokość około 85-90 cm, przestrzeń między szafkami górnymi, a dolnymi to 50-60 cm. Zmieniły się także standardy wnętrz szafek. Tradycyjne półki zastępowane są szufladami czy koszami, przy zastosowaniu systemu cichego domykania.

Modne style aranżacji kuchni

  • nowoczesny cechuje prostota i minimalizm, stosuje się chłodne kolory, szkło, metal i tworzywa sztuczne,
  • minimalistyczny to proste formy bez jakichkolwiek wzorów, dominacja kątów prostych i geometrycznych sprzętów,
  • rustykalny to nawiązanie do stylów wiejskich chat, dominuje drewno lub jego imitacja,
  • ekologiczny to surowe drewno w jasnych barwach oraz materiały pochodzenia naturalnego, jak len czy wiklina. Panuje neutralna kolorystyka i przedmioty naturalne,
  • angielski to tradycja i elegancja w jednym, stosuje się jasne barwy wraz z przedmiotami rzeźbionymi. Zamiast farb – tapety i elementy dekoracyjne,
  • prowansalski styl to koniecznie bukowa wyspa w centrum kuchni. Jako dodatki stosuje się kosze wiklinowe czy butelki,
  • śródziemnomorski to dominacja motywów z łukami i zabudowane narożniki. Żółty, pomarańczowy, czerwony i beżowy to kolory, które powinny znaleźć się w tego rodzaju kuchni.

Reply