Kolekcjonowanie lalek – hobby dla dzieci?

porcelanowa lalka

Kolekcjonowanie lalek – hobby dla dzieci?

Kolekcjonowanie lalek wydaje nam się dziecinną zabawą, zwłaszcza jeśli mamy na myśli lalki Barbie czy szmaciane laleczki. Jednak i wśród dorosłych znaleźć można wielu ich amatorów. Najbardziej popularnymi okazami kolekcjonerskimi są jednak specjalne lalki z porcelany.

Kolekcjonerzy, a właściwie kolekcjonerki – bo przeważająca ich większość to kobiety – muszą wciąż spotykać się z atakami ze strony osób, które uważają, że zbieranie lalek jest co najmniej niepoważne. Jednak przecież tym dorosłym kolekcjonerkom nie chodzi o to, by bawić się tymi lalkami „w dom”. One szyją ubranka dla lalek, projektują dla nich domki, ubierają je, tworzą prawdziwie imponujące kolekcje pięknych, porcelanowych laleczek, które wymagają odpowiedniej oprawy i troski.

Co wpływa na atrakcyjność kolekcjonowania lalek?

Chyba każda kobieta ma takie skrywane pragnienie z dzieciństwa, by mieć jak najwięcej jak najpiękniejszych laleczek. W dzieciństwie czasem trudno jest te marzenia ziścić, a gdy się dorośnie, trzeba je zupełnie porzucić… I nagle przychodzi pewien impuls, na przykład gdy w kiosku uwagę przykuwa czasopismo z dodatkiem w postaci pięknej porcelanowej lalki. Natychmiast zostaje kupione, a kolejne wydanie czasopisma oczekiwane z niecierpliwością. I tak z miesiąca na miesiąc kolekcja powiększa swe rozmiary, a kolekcjonerka zaczyna żywo interesować się innymi lalkami niż te, które już posiada, pragnie ich mieć coraz więcej i coraz częściej stawia na oryginalność. Te co bardziej zagorzałe kolekcjonerki potrafią wydać nawet po 2-3 tysiące złotych na lalkę sprowadzaną specjalnie z zagranicy! Trzeba przyznać, że to niebagatelna kwota, a mimo to znajduje się wielu chętnych.

Kolekcjonowanie lalek to możliwość spełnienia marzenia z dzieciństwa o bogatej kolekcji. To możliwość projektowania strojów i spełniania się jako projektantka, a także jako wielka znawczyni mody. To możliwość zabicia wolnego czasu przy spokojnej, dającej ukojenie pasji. Szycie ubranek dla lalek, ustawianie ich i zabawa nimi bardzo uspokaja, pozwala na chwilę zanurzyć się w tym magicznym, małym i pięknym świecie. Dzięki temu osoba, która na co dzień ma stresującą, męczącą pracę, wraca do domu i ma doskonały sposób na odstresowanie się. Poszukiwanie nowych okazów do kolekcji daje frajdę zabawy w łowcę. Aby móc się przekonać, co jest takiego wciągającego w lalkach – bez względu na to, jakiego rodzaju są to lalki, trzeba obejrzeć choć jedną zachwycającą kolekcję lalek. Wtedy zwykle wszystko się zaczyna.

Co mają w sobie lalki?

Lalki to zazwyczaj piękne, smukłe, wyidealizowane młode kobiety w plastikowym ciele. Jednak zdarzają się wśród nich limitowane okazy – lalki pulchniejsze, niższe, wyższe, starsze i całkiem młode. Mają one najróżniejsze stroje, które do tego można dowolnie zmieniać. Ponadto lalki te nie sprzeciwiają się wykonywaniu czynności, które im nakazujemy w myślach. Doskonale ćwiczą wyobraźnię, pozwalają zapomnieć o otaczających nas kłopotach. To główne powody, dla których kobiety kochają lalki – są dla nich nierzeczywistymi ideałami kobiety.

3 komentarze

  1. Aa
  2. May
  3. Carol

Reply