Dlaczego warto mieć kominek?
Kominki coraz częściej cieszą się powodzeniem, i to nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale także w wielorodzinnych.
Pierwsze, jesienne, chłodne dni sprzyjają temu, aby uzupełnić zapasy kominka o drewno czy brykiet. Natomiast ci, którzy jeszcze kominka nie posiadają żałują, że jeszcze go nie zainstalowali. Często zastanawiają się także, jak byłby dla nich najlepszy? Trudne pytanie.
Jeśli miałby spełniać funkcje grzewcze, jego moc powinna zostać dostosowana do powierzchni użytkowej domu lub mieszkania. Istotną rolę odgrywa także rodzaj obiegu, który zapewni odpowiednie rozprowadzenie gorącego powietrza po całym pomieszczeniu.
Dlatego bardzo interesującym rozwiązaniem oferowanym przez producentów jest montaż kominka z płaszczem wodnym. Ów płaszcz polega na tym, że nad paleniskiem kominka znajdują się rury cieplne, a wokół nich w podwójnych ściankach płynie woda. Gorąca woda przekazuje swoje ciepło do instalacji grzewczej. Oferta kominków może naprawę przyprawić o zawrót głowy.
Istnieją różne style wykonania – klasyczne, nowoczesne czy rustykalne, fasady – płaskie czy otwierane na kilka stron. Od niedawna weszły na rynek także biokominki, w których pojawiający się ogień jest efektem spalania nieszkodliwego w żadnym wypadku dla człowieka bioetanolu. Taki kominek daje szereg możliwości aranżacyjnych. Może zostać wbudowany w ścianę, a może być umiejscowiony na balkonie!
Ceny są tak samo zróżnicowane, jak w przypadku zwykłych kominków. Dostępne są takie za kilkaset złotych albo w wersji dla bogaczy nawet za kilkanaście tysięcy złotych. Choć tak naprawdę nie cena jest tu istotna, a rola, jaką kominek ma spełniać w domu oraz nasza własna wyobraźnia.
Czym pali się w kominku?
Nie każdy materiał nadaje się do palenia w kominku. Najczęściej używa się:
- drewna – w szczególności grab, buk, klon, jesion, brzoza, dąb, jabłoń czy cis. Ważną rolę pełni odpowiednie jego wysuszenie. Zaleca się od momentu przywiezienia do czasu użytkowania, aby upłynął minimum rok składowania. Wówczas można powiedzieć, że drewno jest odpowiednio suche.
- brykietu drzewnego – powstaje z trocin tartacznych, a więc jest ekologiczne, bezpieczne i przyjazne dla użytkownika, ponieważ pozostawia bardzo mało popiołu.
- peletów – to sprasowane zlepki trocin, wiórów, kory i innych odpadów, które powstają w wyniku obróbki tartacznej drzew. Podobnie, jak brykiet drzewny są bezpieczne i pozostawiają znikomą ilość popiołu.
Gaz ziemny lub propan-butan – polecany z uwagi na brak negatywnego wpływu na środowisko, a więc jest ekologiczny i dodatkowo stosunkowo tani.
kominki są po prostu urocze