Jak urządzić sypialnię?

sypialnia

Jak urządzić sypialnię?

Wybierając pokój, który przeznaczymy na naszą sypialnię, musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Jaki pokój przeznaczyć na sypialnię?

Należy zauważyć, że w sypialni najwięcej czasu spędzamy wieczorem i w nocy dlatego nie musi być to pokój dobrze doświetlony. Pomieszczenie do którego wpada dużo światła słonecznego warto przeznaczyć na salon, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Jeżeli chcemy być budzeni przez wschodzące słońce należy wybrać pomieszczenie z oknami usytuowanymi na południowo-wschodniej ścianie budynku.

Łóżko – najważniejszy element w pokoju

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Istotne jest żeby było wygodne i posiadało odpowiednie wymiary. Powinno być długie na 2 m i szerokie na 90 lub 100cm dla jednej osoby i od 120 do 200 cm dla dwóch. Najszersze łóżko dwuosobowe zalecane jest do dużych sypialni i dobrze sprawdza się w przypadku gdy dziecko sypia razem z rodzicami. Gdy metraż pokoju jest mały zwykle wstawia się do niego mebel szeroki na 1,2 m. Nie jest to jednak rozwiązanie komfortowe i satysfakcjonujące szczególnie gdy śpią w nim osoby o większych gabarytach. Optymalną opcją jest wymiar 140 cm lub 160 cm. Jest to kompromis pomiędzy wygodą a potrzebą wolnej przestrzeni.

Ustawienie również nie jest obojętne. Najlepiej postawić łóżko tak aby lokator spał bokiem do drzwi i okna. Takie ułożenie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, a co za tym idzie poprawia komfort snu. Człowiek jest wtedy w stanie sprawdzić ze swojej pozycji kto wchodzi do pokoju i co dzieje się na zewnątrz.

Pamiętajmy też o doborze odpowiedniego materaca pasującego wymiarem do łóżka i równocześnie wygodnego.

Co warto ustawić w sypialni?

Praktyczne jest ustawienie nocnych szafek i lampek nocnych lub zawieszenia kinkietów po bokach łóżka. Przydają się gdy czytamy do poduszki i ułatwiają nam życie gdy nie musimy po omacku wracać w ciemnościach do łóżka po wyłączeniu głównego światła.

Naprzeciw łóżka warto zawiesić lub ustawić na komodzie telewizor. Podczas długich wieczorów z pewnością docenimy ten sprzęt w naszej sypialni. Oglądanie filmów czy ulubionych seriali do późnych godzin nocnych jest o wiele bardziej przyjemne w mięciutkim łóżku niż na salonowej kanapie. Zadbajmy o to, aby zachować odpowiednią odległość ekranu od widza i aby można było oglądać telewizor, leżąc wygodnie, tak aby nic nie zasłaniało nam obrazu.

Istotnym meblem jest również szafa na ubrania. Dobrze, jeżeli jest duża, a układ jej wnętrza i zawartości został dobrze przemyślany, co pozwala na łatwe utrzymanie porządku. Do małych sypialni zaleca się szafy z lustrzanymi drzwiami, optycznie powiększającymi przestrzeń w pomieszczeniu. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto wydzielić osobną przestrzeń na garderobę. Jest to pomieszczenie, które doceni każdy bałaganiarz.

Dobierając meble i dodatki w sypialni, należy zwrócić uwagę na to, żeby tworzyły ze sobą spójną całość i nie kłóciły się z wystrojem reszty domu. Mieszanie stylów, szczególnie nowoczesnego z tradycyjnym, może dać bardzo ciekawy efekt, ale gdy robimy to nieumiejętnie, nasze mieszkanie staje się karykaturą. Warto więc postawić na prostotę i funkcjonalność.

One Response

  1. domartstyl-pl

Reply