Niski poziom AMH u kobiet i mężczyzn

para spodziewająca się dziecka

Niski poziom AMH u kobiet i mężczyzn to jedna z częstszych przyczyn niepłodności.

Niepłodność dotyka sporą liczbę młodych kobiet. Kliniki leczenia niepłodności stają się coraz bardziej przepełnione. Najczęstsze schorzenia, które mogą być przyczyna takiego stanu, to PCO, czyli tzw. zespół policystycznych jajników oraz inne zaburzenia hormonalne.

Ogromne znaczenie w ustaleniu przyczyn niepłodności ma także określenie poziomu hormonu antymüllerowskiego nazywanym w skrócie AMH. Ocena stanu hormonu pozwala ustalić funkcjonalność żeńskich gonad płciowych. Dlaczego określenie poziomu AMH jest tak istotne? Otóż hormon ten stanowi m.in. wskaźnik oceny płodności, marker rezerwy jajnikowej oraz czynnik prognostyczny przedwczesnego wygasania funkcji jajników.

AMH – normy

U kobiet do 25. roku życia nie powinny zachodzić znaczące zmiany poziomu AMH. Jeśli jednak u młodej dziewczyny występują zaburzenia hormonalne, konieczne jest zbadanie stanu hormonu antymüllerowskiego. Oznaczenie aktualnego stężenia AMH pozwala ustalić potencjał macierzyński oraz wykalkulować, w jakim czasie kobieta będzie mogła zajść w ciążę.

Normy poziomu AMH wynoszą:

  • powyżej 3,0 ng/ml – zbyt wysoki poziom hormonu, podejrzenie zespołu policystycznych jajników;
  • powyżej 1,0 ng/ml – poziom prawidłowy;
  • poniżej 1,0 ng/ml – niski poziom, podejrzenie menopauzy.

Ponieważ wraz z wiekiem poziom rezerwy jajnikowej maleje, warto wykonywać regularne badania, aby ustalić szansę na zajście w ciąże. W przypadku nieprawidłowego wyniku stosuje się leczenie farmakologiczne. Pomiar AMH nie należy jednak do grupy rutynowych badań, dlatego nie jest wykonywany w każdym laboratorium. Do uzyskania realnego wyniku potrzebna jest specjalistyczna aparatura, która najczęściej znajduje się w klinikach niepłodności. Koszt badania wynosi około 150 zł, ponieważ nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Poziom AMH nie jest zależny od cyklu miesiączkowego kobiety, toteż może być badany w dowolnym dniu. AMH dostarcza informacji zarówno o ilości pęcherzyków jajnikowych, jakie posiada kobieta, jak i o ich jakości. Hormon antymüllerowski odgrywa więc znaczącą rolę w określeniu fizjologii kobiety. Na podstawie wyniku, możliwe jest przewidzenie najdogodniejszego czasu na ciążę. Jeśli więc kobieta na pierwszym miejscu stawia rozwój zawodowy, warto poddać się badaniu, które pozwoli ustalić, ile szacunkowo czasu ma na zostanie mamą.

Niski poziom hormonu antymüllerowskiego u mężczyzn

AMH u mężczyzn występuje w surowicy od niemowlęctwa do wieku dorosłego. Kiedy mężczyzna osiąga dojrzałość płciową, poziom hormonu znacznie maleje. Jest to spowodowane wydzielaniem testosteronu. Zbadanie stężenia AMH pozwala na ocenę czynności tkanki jądrowej przed okresem dojrzewania.

Reply