Jak walczyć z przewlekłym zmęczeniem?

zmęczenie

Jak walczyć z przewlekłym zmęczeniem?

Wiele osób narzeka na długotrwałe zmęczenie, wynikające z bezsenności, które nie ustępuje pomimo snu. Najczęściej jest ono spowodowane przepracowaniem i niepokojem.

Przyczynami przewlekłego zmęczenia mogą również być anemia, zespół przewlekłego zmęczenia, stres, depresja, zaburzenia czynności układu pokarmowego, zakażenie, niskie ciśnienie krwi, otyłość, niedożywienie, nadczynność tarczycy i zażywanie niektórych leków.

Zapobieganie zmęczeniu

Zadbaj aby twoje pożywienie składało się z produktów o dużej wartości odżywczej i jeśli to możliwe, by było świeże. Wysypiaj się – większość ludzi potrzebuje co najmniej siedmiu godzin snu na dobę.

Regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne i postaraj się zapanować nad stresem.

Co jeść i pić?

Żeby zachować sprawność fizyczną i psychiczną, włącz do swojego jadłospisu pokarmy, które zawierają dużo witamin z grupy B, C i E, a także żelazo, magnez i potas.

Jeśli często przegryzasz słodycze, Twoja trzustka może w końcu zareagować na skoki stężenia glukozy we krwi i zacząć wydzielać nadmierną ilość insuliny. Kiedy zjemy wysoko oczyszczone węglowodany, stężenie glukozy we krwi szybko wzrasta, a następnie obniża się poniżej normy. Może to wywołać skłonność do omdleń i bólu głowy, uczucie rozdrażnienia i zmęczenia. Małe stężenie glukozy we krwi może sprzyjać wystąpieniu alergii pokarmowej.

Aby uniknąć niepotrzebnych wahań stężenia glukozy we krwi:

  • Włącz do swego codziennego jadłospisu produkty zawierające dużo błonnika. Są one trawione i wchłaniane wolniej niż pokarmy, które zawierają wysokooczyszczone węglowodany, dzięki czemu stężenie glukozy we krwi utrzymuje się w granicach normy
  • Wybieraj zwłaszcza produkty bogate w błonnik rozpuszczalny, takie jak jabłka, owies i warzywa strączkowe.
  • Jedz mniej produktów, które mogą dostarczyć organizmowi wysoko oczyszczonych węglowodanów, np. zostały wyprodukowane z białej mąki lub zawierają cukier.
  • Pij mniej napojów zawierających kofeinę. Zapewnia ona wprawdzie, krótkotrwały przypływ energii, ale później spadek stężenia glukozy we krwi pogłębia zwykłe uczucie zmęczenia.
  • Pij mniej alkoholu. Tłumi on czynności ośrodkowego układu nerwowego i również powoduje spadek stężenia glukozy we krwi
  • Sprawdź, czy twoje pożywienie zawiera wystarczające ilości chromu. Ten pierwiastek, który jest niezbędny do utrzymania właściwego stężenia glukozy we krwi, znajduje się między innymi w wątrobie, serach, pełnym ziarnie zbóż.

Ćwiczenia

Ćwiczenia fizyczne przywracają zwykle energię i przeciwdziałają niekorzystnym zmianom, jakie wywołuje w organizmie brak ruchu i stres. Regularne uprawianie ćwiczeń przyśpiesza metabolizm, zwiększając ilość dostępnej energii. Brak ruchu może prowadzić do otyłości, a noszenie dodatkowych kilogramów jest męczące.

Jak sobie radzić ze stresem?

Staraj się codziennie znaleźć czas na odpoczynek. Jeśli Twoje ciało i mózg domagają się odpoczynku, tzn. że ich normalne możliwości pracy zostały wyczerpane. Jeżeli żyjesz w biegu, to nawet niewielkie zwiększenie tempa może doprowadzić do przemęczenia.

Staraj się urozmaicać swoje zajęcia. Długie godziny spędzone przy biurku lub linii produkcyjnej mogą wyczerpać zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, wybierz się od czasu do czasu na krótki spacer.

Leczenie zmęczenia

Co jeść. Kiedy opadasz z sił, zjedz coś pożywnego, co pozwoli Ci dotrwać do następnego posiłku. Pamiętaj, ze produkty przygotowane z białej maki i cukru pozwalają szybko odzyskać siły, ale ich działanie jest krótkotrwałe. Wybierz więc raczej produkty zawierające dużo białka lub złożonych węglowodanów. Zrezygnuj z picia alkoholu i napojów zawierających kofeinę.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jeśli przyczyną zmęczenia jest nadmiar obowiązków, zastanów się, czy narzuciłeś je sobie sam, czy też zrobił to ktoś inny. Następnie zastanów się, jak możesz zmniejszyć obciążenie, które odbiera Ci siły.

Postaraj się zmienić otoczenie albo znajdź sobie rozrywkę lub ciekawe hobby. Zapobiegają one zmęczeniu spowodowanemu uczuciem monotonii i jednostajności, które pojawiają się, gdy jesteśmy zbyt długo uwięzieni w jednym miejscu.

Ćwiczenia

  • Jeśli po dniu, w którym nie miałeś ruchu, jesteś zmęczony, przejdź się raźnym krokiem, wybierz się na basen lub do siłowni.
  • Joga i tai chi. Te specjalne opracowane zestawy ćwiczeń pomagają odzyskać energię przez głębokie oddechy, rozciąganie i świadome powściągliwe ruchy. Zaczerpnięte z jogi techniki relaksacyjne mogą pomóc w chwilach największego zmęczenia, np. gdy wieczorem wracasz z pracy do domu.

Aromatoterapia

Poproś kogoś by zrobił Ci masaż z użyciem olejku eterycznego. Do łyżki oleju ze słodkich migdałów lub pestek winogron, dodaj kilka kropel olejku lawendowego lub cztery krople olejku rozmarynowego.

Wymasuj sobie twarz, stopy, nogi, ręce, barki, stosując mieszankę trzech kropli olejku lawendowego, ylangowego i dwóch rumiankowego albo mieszanki olejków: szałwiowego, jałowcowego, lemongrasowego. Działają one orzeźwiająco i uspokajająco, mogą zatem pomóc zwalczać zmęczenie wywołane wyczerpaniem nerwowym.

Leki ziołowe

  • Żeń-szeń jest uważany za jeden z lepszych naturalnych środków, które pomagają osobom wyczerpanym . Może on, zależnie od okoliczności, pobudzać lub hamować czynności ośrodkowego układu nerwowego. Stosując to zioło, należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Nie powinny zażywać go osoby chore na nadciśnienie, arytmię serca, nerwice.
  • Gdy jesteś wyczerpany i czujesz napięcie, wypij przed snem filiżankę ziołowej herbatki z kocimiętki właściwej, rumianku, szyszek chmielowych, melisy lekarskiej lub kwiatu lipy.
  • Podobne właściwości ma zioło gotu kola, które również pomaga zwalczyć zmęczenie.

Esencje kwiatowe Bacha

  • Esencja z kwiatu oliwki – kiedy czujesz się zmęczony.
  • Tysięcznik – kiedy jesteś zmuszony robić więcej niż jesteś w stanie podołać.
  • Dąb – kiedy nie możesz sobie pozwolić na odpoczynek, choć czujesz, że jesteś już u kresu sił.
  • Grab – gdy czujesz się zmęczony na samą myśl o nadchodzącym dniu.

Inne metody leczenia

Akupunktura, refleksologia, joga i kręgarstwo pomagają leczyć długotrwałe zmęczenie. Możesz się również poradzić specjalisty od medycyny chińskiej, tybetańskiej lub ajurwedy.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy zmęczenie nasila się lub nie ustępuje.
  • Gdy brak Ci tchu, odczuwasz ból w klatce piersiowej, masz zawroty łowy, zaburzenia widzenia, mocno boli cię głowa lub brzuch.

Reply