USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

Kiedy czujemy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego i zaczynamy odczuwać różne dolegliwości koniecznie musimy wybrać się do lekarza, który sprawdzi, gdzie tkwi problem i zaproponuje nam odpowiednie leczenie.

Aby postawić właściwą diagnozę lekarz często musi zlecić szereg badań, które musimy wykonać. Niektóre z nich są nam znane i nie wymagają specjalnego przygotowania, jednak inne są bardziej skomplikowane i należy się do nich wcześniej odpowiednio przygotować.

USG brzucha

USG brzucha to badanie, którego nie wykonuje się zbyt często, a które wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas USB brzucha badany jest: pęcherzyk żółciowy, PŻW – przewód żółciowy wspólny, pęcherz moczowy, wątroba, trzustka, nerki oraz przestrzeń zaotrzewnowa.

Jak przygotować się do USG brzucha?

Zobacz jakie zasady obowiązują, gdy wybierasz się na badanie USB brzucha.

1. USG brzucha wykonuje się na czczo, albo przynajmniej 6 godzin po ostatnim posiłku (lekkim), dlatego idąc na badanie pamiętaj, aby wcześniej nie jeść. Wyjątkiem są tylko osoby z cukrzycą, które nie muszą przychodzić na badanie na czczo.

2. Przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie należy pić nic oprócz wody mineralnej. Zabronione jest też palenie papierosów.

3. Dzień przed badaniem najlepiej zjeść lekką i płynną kolację. Powinno się zrezygnować z potraw ciężkostrawnych, tłustych i smażonych.

4. Jeśli przyjmujemy stale jakiś lek, możemy go zażyć jak zwykle i popić małą ilością wody.

5. Osoby, które mają problem ze wzdęciami przed badaniem powinny zażyć Espumisan (lub inny lek tego typu) – 2 razy po 4 kapsułki w odstępach 2-4 godziny. Dzięki temu pozbędziemy się z organizmu nadmiernej ilości gazów z jelit, co spowoduje, że badanie będzie dokładniejsze i bardziej wiarygodne.

6. Osoby, które cierpią na kłopoty z wypróżnianiem powinny zażyć łagodny środek przeczyszczający, gdyż przed badaniem trzeba się wypróżnić.

Reply