Jakie książki lubią czytać Polacy?

Jakie książki lubią czytać Polacy?

Jakie książki lubią czytać Polacy?

Polacy uwielbiają książki. To, jakie gatunki lektur wybierają, zależy wyłącznie od ich indywidualnego gustu. Znane są bogate prawniczki, które po pracy zagłębiają się w lekturze romansów, gospodynie domowe zaczytujące się z wypiekami na twarzach w wulgarnych erotykach czy poważni biznesmeni czytujący książki o tematyce przygodowej.

Tak naprawdę czytane przez nas książki odzwierciedlają nasze wewnętrzne pragnienia. Nie chodzi tu o to, że chcemy żyć jak ich bohaterowie, robić to, co oni, czy tak samo wyglądać. Po prostu wiemy, że nam się takie historie pewnie nigdy nie przydarzą, dlatego im bardziej są nieprawdopodobne, tym chętniej je czytamy.

Po jakie książki sięgamy?

Największa część społeczeństwa, gdy już sięga po książkę, wybiera taką, której lektura przeniesie ją w inny wymiar choć na kilka godzin. Wszak sami z pewnością doskonale pamiętamy sytuacje, gdy nawet do toalety wychodziliśmy z książką pod pachą i żal nam się było rozstawać z lekturą w autobusie albo gdy mieliśmy pracować.

Ponieważ na co dzień dosyć mamy nauki, pracy i związanych z tym lektur branżowych, w czasie wolnym chętnie sięgamy po lektury odprężające, wciągające. A jakie lektury nas wciągają? Przede wszystkim te napisane prostym, lekkim językiem. Dobry pisarz popularnych powieścideł zostawi w kącie mądre słowa i definicje, gdy chce napisać książkę, która trafi do mas, a więc i najprostszych, niewykształconych czytelników. Trzeba więc umieć pisać tak, by treści zrozumiał nawet człowiek nieoczytany, ale by w żadnym razie nie czuł się przez to poniżony, niedoceniony.

I po takie książki najchętniej sięgają Polacy. Proste, z ciekawą, acz niezbyt skomplikowaną fabuła, napisane ciekawym i niewyszukanym językiem. Dobrze, gdyby w tym języku zawartych było kilka przekleństw czy popularnych zwrotów, by głównymi bohaterami książki były nie postacie idylliczne, ale właśnie takie zbliżone profilem do nas – czasem nieporadne, niekoniecznie piękne i mądre, ale po prostu takie swojskie.

Dzięki temu łatwiej zrozumiemy ich świat, wejdziemy szybko w fabułę książki, a stąd już tylko krok do totalnego zaczytania, kiedy rzeczywistość nie będzie miała na nas absolutnie żadnego wpływu.

Ulubione gatunki

Polacy szczególnie uwielbiają romanse i kryminały. Bo tylko w romansach kobiety mogą poczytać o prawdziwej, pięknej miłości, która zdarza się raz na całe życie, dzięki czemu mogą marzyć o tym, że i im przydarzają się takie przygody. Panowie z kolei bardzo chętnie wgryzają się w kryminalne zagadki, dzięki czemu mogą się poczuć jak prawdziwi detektywi.

Generalnie rzecz biorąc, zaczytujemy się w pozycjach ciekawych i wciągających. Gatunkiem, który Polacy uważają za jeden z ulubionych, jest powieść filozoficzna. Tego typu książki pisze masowo Paulo Coelho, bombardując wręcz czytelników przemyśleniami filozoficznymi, maksymami i aforyzmami, które mają stanowić wskazówki, jak żyć. Czy są wartościowe? Opinie krytyków są różne, niewątpliwym faktem jest jednak popularność Coelho na całym świecie, także w Polsce.

Czy czytamy jednak książki wartościowe? Może lepiej zdobyć się na uczciwość wobec samego czy samej siebie i przyznać, że uwielbiamy Harlequiny, a ostatnia książka, jaką czytaliśmy z pasją i zainteresowaniem, nosiła tytuł „100 potraw z ziemniaków na każdą okazję”… a my skupiliśmy się konkretnie na stronie 89?

One Response

  1. Aneta

Reply