Co nam daje książka?

czytanie książek

Co nam daje książka?

Wszędzie dookoła słyszymy, że książki warto czytać, że to droga ku samokształceniu, zdobywaniu wiedzy, poszerzaniu horyzontów. Ile w tym prawdy, a ile czczego gadania idealistów, którzy pragną kultywowania tradycji codziennego, regularnego czytania książek?

Okazuje się, że to sama prawda. Wystarczy porozmawiać z ludźmi, którzy przeczytali w swoim życiu wiele książek – i to niekoniecznie tych najmądrzejszych, epatujących wiedzą i mądrymi słówkami, i z ludźmi, którzy w swoim życiu nie przeczytali żadnej książki, a już na pewno żadnej dobrowolnie – bo przymusowe przeczytanie bryka w szkole przed klasówką z treści lektury się nie liczy. Różnice intelektualne między nimi widać na pierwszy rzut oka.

Co daje czytanie książek?

Nawet najgłupsze powieści romantyczne angielskich pisarek mogą bardzo poszerzyć horyzonty czytelnika. Nie chodzi tu nawet o poznawanie tego, jak żyją inni ludzie, czy zdobywanie jakiejś wybitnej wiedzy z różnych zakresów. Chodzi o to, by poznać bogactwo słownika, jakim posługuje się autor, zobaczyć nie jak się żyje, ale jak można żyć, wysławiać się. Czytanie utrwala przede wszystkim nawyk poprawnego pisania. To, co zaobserwujemy w książkach, przekładamy później na nasze prywatne korespondencje. Gdy dużo czytamy, doskonale wiemy, jak pisze się nawet najtrudniejsze wyrazy, bo jesteśmy z nimi „opatrzeni”.

Choć obecnie najpotrzebniejsze informacje możemy znaleźć w Internecie, to jednak starsze pokolenia wciąż chętnie zaglądają do encyklopedii i innych źródeł bibliotecznych, by móc wzbogacić swoja wiedzę na jakiś temat. Nie trzeba przecież od razu zostawać studentem, by zacząć uczyć się z książek. Już zdobyte „mimochodem” informacje wyczytane w książkach dają nam bardzo dużo, a nawet więcej niż wiedza przyswajana „na przymus” i „na ilość” z książek.

Co więcej, naukowcy dowodzą, że informacje z zakresu wiedzy wszelakiej trafiają do nas skuteczniej, gdy przeczytamy je niby przypadkiem w ulubionej książce, na przykład o tematyce kryminalistycznej. Czasem specjalnie sięgamy do encyklopedii, gdy zainteresuje nas jakieś pytanie, które usłyszymy w teleturnieju i możemy być pewni, że odpowiedź na to pytanie zapadnie nam w pamięć dużo lepiej i łatwiej niż w sytuacji, gdyby ktoś kazał nam się tego nauczyć.

Zabijanie czasu

Książka to przede wszystkim doskonały sposób na relaks. Można ją zabrać ze sobą wszędzie i wszędzie delektować się tym, co jest w niej zawarte. Obecnie dostępność książek jest ogromna, w każdej publicznej bibliotece całkiem za darmo możemy wypożyczać masę książek i oddawać się ich lekturze, kiedy tylko mamy na to czas i ochotę. Do tego możemy kupować i wypożyczać książki na wszelkie interesujące nas tematy. Na pewno dla każdego coś się znajdzie.

Tak naprawdę nie potrzebujemy wiele czasu ani energii czy specjalnych warunków, by oddawać się ulubionej lekturze – wystarczy tylko książka i dobry wzrok. No, może czasem jeszcze ciepły koc i gorąca herbata w jesienny wieczór.

Tylko osoby, które zasmakowały w książkach potrafią docenić ich urok. Toteż bardzo przykre i krzywdzące są sytuacje, kiedy słyszymy od młodych ludzi, że czytanie jest nudne, trudne i nic nie wnosi do życia.  Nie zdają sobie oni sprawy z tego, jak wiele przez swoją niechęć do książek tracą…

Reply