Książki Joanny Chmielewskiej – kryminały na wesoło

joanna chmielewska

Książki Joanny Chmielewskiej – kryminały na wesoło

Czy można pisać o zbrodniach na wesoło? Okazuje się, że owszem. Joanna Chmielewska, polska pisarka, o której słyszał chyba każdy miłośnik kryminałów, jest tego doskonałym przykładem.

Polacy uwielbiają jej powieści kryminalne, które czyta się z wypiekami na twarzy, a w których nie przelewa się krew, i choć czarne charaktery istnieją, to jednak nie zamierzamy w trakcie lektury posyłać ich na szafot.

Specyficzny styl Chmielewskiej

Co wyróżnia Chmielewską na tle innych autorów kryminałów i poczytnych książek dla kobiet? Przede wszystkim specyficzny humor, który zrozumie każdy, a którego nie znajdziemy w innych poczytnych książkach.

Chmielewska kreuje nieprawdopodobne, fikcyjne postaci – są to zapominalskie łajzy, sflaczałe i nudne osoby. Jej postaci są przerysowane, karykaturalne wręcz. Dzięki temu łatwiej wybaczamy im wszelkie pomyłki i niegodziwości, których się dopuszczają. Swego czasu Chmielewska dawała prawdziwy popis swoich kreatorskich umiejętności. Obecnie nieco przystopowała, gdy chodzi o fabułę powieści, jednak w dalszym ciągu jej postaci są niebanalne, ciekawe, robią tak dziwne posunięcia, że niejednokrotnie wprawiają czytelnika w osłupienie. Chmielewska w swoich powieściach daje niezwykły popis językowy.

Pisze w sposób prosty, barwnie i z humorem. Ma niezwykle ciekawe spojrzenie na świat. Przykładem tego niech będzie chociażby tytuł jednej z jej książek „(Nie)boszczyk mąż”. Bo jak nazwać małżonka, który powinien już dawno znaleźć się na tamtym świecie, a wciąż żyje? Jeśli jest nieboszczyk, to jego przeciwieństwem będzie boszczyk!

Kryminały na wesoło dobrze się czyta!

Kto powiedział, że określone gatunki literackie mają mieć określony język? Kto powiedział, że o romantycznych miłościach można pisać tylko wzniosłym językiem, a o kryminalnych zagadkach używając policyjnego slangu? Joanna Chmielewska pokazała, że z powieści iście kryminalnej, zawierającej wątki porwań, kradzieży, brutalnych mordów, można stworzyć ciekawą, przyjemną do czytania lekturę. Choć cała fabuła osadzona jest wśród kryminalnych podejrzeń, na końcu zwykle okazuje się, że wszystkie one były tylko nieprawdopodobnymi posądzeniami – ale to już nieco zbyt daleko posunięte zdradzanie ulubionego chwytu autorki. Okazuje się, że pani Joanna doskonale radzi sobie z realiami współczesnego świata, choć jest już kobietą w wieku średnim i raczej moglibyśmy ją podejrzewać o pisanie poradników zdrowotnych dla siwiejących pań.

Okazuje się, że fani Chmielewskiej marzą o tym, by autorka została członkinią ich rodzin, uwielbiają jej poczucie humoru i fantazję. I nie sposób nie przyznać im racji, bo książki Chmielewskiej sprzedają się jak świeże bułeczki tuż po premierze, a czyta się je jednym tchem. Nie sposób odłożyć książki czy przejść obok niej obojętnie, nie można też nie zaprzyjaźnić się z wykreowanymi przez Chmielewską bohaterami. Jej książki niesamowicie wciągają, a przystępny język powoduje, że doskonale czyta się je zarówno nastolatkom, jak i ludziom starszym. Z pewnością każdy odnajdzie wśród dostępnych tytułów coś dla siebie, by zapełnić sobie długie, jesienne wieczory przy herbacie dobrą lekturą.

Reply