Styl skandynawski w mieszkaniu

Z czym kojarzy nam się Skandynawia? Ze spokojem, morzem, chłodem i wilgocią. I takie są właśnie wnętrza urządzone w skandynawskim stylu – oczywiście nie zimne i wilgotne, ale tchnące spokojem, naturą, lekkością. Czym się charakteryzuje mieszkanie urządzone w skandynawskim stylu? Przede wszystkim, przeważają w nim kolory morza i ziemi – czyli wszelkie odcienie granatów, błękitów, niebieskiego, beże, biele, brązy oraz zielenie w różnych odcieniach. Tu można pozwolić sobie na pozostawianie ściany białej, chłodnej, gdyż całe wnętrze będzie urządzone w takich niebiesko-białych klimatach.

Chłodna gama kolorystyczna

Wbrew pozorom skandynawskie wnętrza nie są nieprzyjemne, choć stosuje się w nich tylko chłodne kolory. Chodzi o to, by współgrały one ze skandynawską pogodą – wietrzną, chłodną, morską. Jednak urządzenie mieszkania w takiej kolorystyce pozwala się mieszkańcom wyciszyć, uspokoić, zrelaksować. To kolory sprzyjające myśleniu, pracy. Dlatego styl skandynawski najlepszy będzie dla osób, które pracują w domu bądź dużo się uczą. Jest to doskonały styl dla osób starszych, spokojnych, szukających stabilizacji, a jednocześnie lubiących czuć się wolno, jak bezkresne morze.

Meble

Większość mebli używanych w stylu skandynawskim to meble proste – najczęściej bardzo jasne, o naturalnej fakturze i kolorze bądź całkiem białe. Nie posiadają zbytnich wymyślnych zdobień, okuć. Są niemal w całości drewniane. Doskonale pasują do nich wiklinowe lub rattanowe wstawki, choćby w drzwiczkach szafek. Wnętrze skandynawskie jest idealne dla starych, przemalowanych na biało szafek, które niejeden z nas może znaleźć na swoim strychu lub kupić za bezcen. Łóżka i kanapy to wygodne, przestronne kanapy, fotele i krzesła, ozdobione wieloma miękkimi, jednolitymi poduszkami, a także mnóstwem pledów i kocyków. Żyrandole i lampy w stylu skandynawskim to przeważnie wyroby kryształowe lub imitujące kryształ – przepięknie odbijają światło w dużych, przestronnych i jasnych pomieszczeniach. Mogą też mieć abażury z jasnego papieru – supermodne w ostatnich latach. Styl skandynawski powinien niekiedy przypominać fińską łaźnię, być surowy i naturalny, ale przydawać wrażenia ciepła. Wnętrze powinno być nieco ascetyczne, ale dające wrażenie wygody i ciepła – dzięki wielu kocom, poduszkom, naturalnym tworzywom. Łóżka w stylu skandynawskim kochają baldachimy – tak samo jak kanapy czy fotele, więc jeśli jest taka możliwość, należy je wykorzystywać – baldachimy powinny być lekkie, jasne i zwiewne.

Ogólnie rzecz biorąc styl skandynawski opiera się na tym, by wykorzystywać zarówno kolorystykę, jak i tworzywa dostarczane nam przez naturę – głównie drewno, tkaniny, papier. Szczególnie upodobali go sobie miłośnicy ekologii i zdrowego stylu życia, bo dokładnie odzwierciedla to, co się dzieje w ich umysłach – umiłowanie natury, spokoju, harmonii. W stylu skandynawskim wiele rzeczy może się wydawać przypadkowych, niedokończonych, niedopracowanych, jednak właśnie o to chodzi – by osiągnąć efekt lekkiej niedbałości przy jednoczesnym skupieniu się na dbałości o życie, ekologię, estetykę wnętrza.

Reply