Jak powiększyć małe mieszkanie?

Optyczne powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu wcale nie jest trudne!

Optyczne powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu wcale nie jest trudne!

W obecnych czasach posiadanie własnego mieszkania często wiąże się z nie lada wyzwaniem finansowym, dlatego jeśli sobie pozwalamy na własny kąt, ma on niewiele metrów kwadratowych. Dziś podpowiadamy, jak urządzić i powiększyć małe mieszkanie.

Mała przestrzeń to wielkie wyzwanie. Trzeba je urządzić tak, by było i ładne, i funkcjonalne. Dziś podajemy kilka sposobów, dzięki którym nawet nieduże mieszkanie stanie się przestronne i wygodne. Każdy je może zastosować w swoim domu.

Szafki pod sufitem

Szafki pod sam sufit można zastosować zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach. Jeśli mamy mało miejsca, należy je jak najlepiej wykorzystać. Fronty mebli dobieramy sobie pod kolor pomieszczenia, ale dobrze by było, gdyby były to kolory jasne, gdyż optycznie powiększą wnętrze. Zadbajmy też o to, aby schowane zostały uchwyty do szafek. Wszystkie naczynia czy sprzęty dobrze jest schować tak, by nic nie leżało na blatach – tym samym zyskamy optycznie kilka centymetrów. Każde wysprzątane i uporządkowane mieszkanie wydaje się większe.

Dodatkowo możemy połączyć salon z kuchnią, gdyż lepiej jest mieć jedno przestronne pomieszczenie niż dwa ciasne i mało funkcjonalne. Warto zatem zburzyć ścianki działowe, a podłogę we wszystkich pokojach wykończyć tak samo, aby tworzyła jednolitą całość.

Meble na kółkach

Przesuwane półki, składane stoliki czy ruchome szafki to idealne meble do małego mieszkania. Dzięki nim łatwo zmienić wygląd pokoju, kiedy np. przychodzą goście albo dzieci potrzebują więcej miejsca do zabawy. Można kupić nowe meble, albo wykorzystać te, które już są w domu. Na spodzie regałów wystarczy przykręcić kółka – i gotowe.

Warto również zadbać o to, by meble miały jasne kolory – beże, biele i pastele to sprzymierzeńcy małych pomieszczeń. Dobrze jest, by w takich kolorach było całe wnętrze. Do takiego wystroju warto dodać kilka akcentów w żywszych barwach, np. serwety czy poduszki.

Jeśli mamy mały salonik, świetnie się również sprawdzą meble z pleksi czy szkła, które są prawie niewidoczne, więc nie przyciągną wzroku. W małym pokoju dobrze sprawdzą się również lekkie, przezroczyste półki oraz przeszklone witryny.

Sypialnia

Łóżko w sypialni warto ustawić w ten sposób, by było do niego dojście z obu stron. Może być ono wąskie – wtedy po obu stronach stawiamy takie same stoliki nocne i identyczne lampki. Na łóżku kładziemy dodatkowo dwie dekoracyjne poduszki i w ten sposób powstaje symetryczny wystrój, który daje wrażenie porządku i powiększa pokój.

Warto zainwestować również w szafę z lustrem, które optycznie powiększają przestrzeń, pod warunkiem oczywiście, że są właściwie rozmieszczone. Ważne jest to, co się w nich odbija. Najlepiej by było, gdyby w zwierciadle widać było okna albo oświetloną ścianę z innym lustrem. W ten sposób w pokoju czy sypialni jest jasno i przestronnie.

Dzięki powyższym poradom i własnym pomysłom każde najmniejsze mieszkanie może być przestronnym apartamentem.

One Response

  1. furnite-pl

Reply