Sposoby na opóźnienie menopauzy

Okres przekwitania to niezwykle trudny czas dla wielu kobiet. Mnóstwo pań chciałoby ten moment jak najdalej odsunąć w czasie. Przecież w dzisiejszych czasach stawia się na młodość i witalność. Jednak menopauza jest całkiem normalnym zjawiskiem i w pełni fizjologicznym. I choć związana jest z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, to nie jest chorobą i musimy się z nią pogodzić.

Jak najpóźniej

Menopauza wiąże się z pogorszeniem przemiany materii. Skóra kobiet także zaczyna ulegać pewnym zmianom. To sprawia, że dla wielu pań menopauza staje się utratą kobiecości i dlatego z całych sił pragnie, aby ten moment nastał jak najpóźniej. I owszem, można nieco odwlec w czasie przekwitanie. Jest to związane ze zdrowym stylem życia oraz właściwą dietą. Jak pokazuje medycyna, tylko nieliczne przypadki bardzo wczesnej menopauzy mają uwarunkowania genetyczne i wtedy tylko można zastosować terapię hormonalną.

Kilka  sprawdzonych trików na odsunięcie menopauzy

Żyjemy w ciągłym stresie, który bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Dlatego powinniśmy ograniczyć go do minimum. Wiadomo, łatwo się mówi, jednakże korzyści z tego są wręcz nieocenione. Jak najlepiej redukować stres? Za pomocą technik relaksacyjnych oraz ćwiczeń fizycznych dopasowanych do naszych możliwości i umiejętności. Wówczas endorfiny i dopamina lepiej będzie regulować całą gospodarką hormonalną. Dobry nastrój, spokój i aktywność fizyczna jest sprawdzonym sposobem na utrzymanie zdrowej kobiecości.

Tak wiele mówi się o szkodliwym działaniu używek, które nie tylko negatywnie wpływają na nasze płuca czy serce, ale także na menopauzę u kobiet. Jak wynika z badań, palenie tytoniu może przyspieszyć przekwitanie aż o dziesięć lat!

Nie bez znaczenia jest także dieta, która powinna być zrównoważona, racjonalna i bogata w składniki odżywcze. Właściwe odżywianie odgrywa duże znaczenie w przeciągnięciu naszej płodności. Bardzo dobrze widać to na przykładzie kobiet różnych narodowości. Dla przykładu Azjatki przechodzą menopauzę bardzo późno i przechodzą ją bardzo łagodnie niż panie z krajów zachodnich.

Jakie produkty należy wprowadzać do diety czterdziestolatki?

Soja jest bardzo bogata w fitoestrogeny, które zasilają naturalne zasoby estrogenu i opóźniają przekwitanie. Warto sięgnąć po soję w codziennych posiłkach, może to być mleko sojowe, ser tofu czy desery z ziaren. Bogate w składniki odżywcze są siemię lniane oraz ziarna sezamu. To źródła naturalnych żeńskich hormonów pochodzenia roślinnego. Dorzucaj ten składnik do każdego posiłku codziennie przygotowywanego. Dla mocnych kości i zdrowego układu reprodukcyjnego ważna jest witamina D oraz wapń. Nie tylko wystawiaj ciało na działanie promieni słonecznych, ale także uwzględniaj w swojej diecie nabiał, sardynki, mleko krowie oraz sojowe.

Na uwagę zasługują orzechy, które obfitują w magnez oraz kwasy tłuszczowe. Są szczególnie istotne w gospodarce hormonalnej kobiety. Nie tylko posiadają właściwości opóźniające menopauzę, ale także potrafią łagodzić je przebieg. Bogate w beta-karoten zielone i żółte warzywa, obok soi są bardzo chętnie spożywane wśród kobiet z Kraju Kwitnącej Wiśni. One bardzo rzadko uskarżają się na objawy menopauzy, ponieważ zdrowo się odżywiają. Unikaj wszelkich produktów wysoko zmodyfikowanych i przetworzonych z białej mąki oraz słodyczy. One zwiększają stres związany z wahaniami cukru oraz zaburzają gospodarkę insulinową.

Reply