Sposoby na przestępców – identyfikacja śladów

Sposoby na przestępców

Sposoby na przestępców – identyfikacja śladów

 

Zagadki kryminalne od zawsze interesowały ludzi. Powstają na ten temat kultowe filmy, seriale, pisane są książki, a motyw ten grany jest nawet na deskach teatru.

Zazwyczaj fikcyjne historie  kończą się szczęśliwie, a przestępca zostaje złapany. W życiu bywa z tym różnie. Mimo, że organy ścigania mają różne sposoby na przestępców, czasem poszukiwania trwają latami.

Ślady zbrodni

Przestępcę zdradzają przede wszystkim pozostawione na miejscu zbrodni ślady. To z nich policja korzysta kiedy musi zidentyfikować sprawcę feralnego zdarzenia. Najbardziej popularnym sposobem są odciski palców. Po raz pierwszy jako dowód popełnienia przestępstwa posłużyły one w 1892 roku. Wówczas wykryto, że matka zamordowała własne dzieci, choć wcześniej oskarżyła o to sąsiada.

Jest to metoda identyfikacji o tyle sprawdzalna i efektywna, że każdy człowiek ma inne, niepowtarzalne odciski. Nawet bliźniacy jednojajowi, tak przecież podobni do siebie, różnią się odciskami palców.

Kryminalistyka zna również przypadki identyfikowania przestępców po odciskach nosa, palców u nóg, czy dłoni. Najłatwiej zdjąć odciski z gładkich powierzchni. Nieco trudniej przychodzi identyfikacjach tych pozostawionych na ubraniach czy skórze. Największym utrudnieniem jest oczywiście sytuacja, w której przestępca założył rękawiczki, ale wtedy nawet ślady rękawiczek mogą zostać wykorzystane w toku śledztwa.

W tym momencie wspomnieć należy o włóknach tkaniny, które mogą posłużyć jako mocny materiał dowodowy. Na miejscu przestępstwa pobiera się próbki z takiej substancji, a następnie sprawdza czy kawałek materiału nie należy do ubraniach któregoś z domowników.

W sytuacji zbrodni popełnionej np. za pomocą samochodu również można znaleźć ślady, które skierują wydział kryminalny na właściwy trop. Odprysk farby pozostawionej na drzewie, innym samochodzie, czy po prostu drodze z dużym prawdopodobieństwem pochodzi z samochodu, który brał udział w zdarzeniu. Analiza pod mikroskopem może kryminalnym wskazać wiele danych. Przemysł samochodowy jest na tyle urozmaicony, że po pobraniu odprysku farby jesteśmy w stanie określić nie tylko kolor samochodu, ale też jego markę i typ.

Policja może tez pobrać krew z miejsc zdarzenia, jednak samo to nie pozwoli w 100% zidentyfikować sprawcy. Dopiero analiza kodu genetycznego sprawi, że stwierdzenie czy określona osoba jest przestępcą będzie formalnością  Aby dokonać takiej analizy należy pobrać próbki z komórek krwi, śliny, skóry czy spermy. Mając kod genetyczny podejrzanego, możliwe jest ustalenie czy krew pobrana z miejsca zdarzenia należy właśnie do niego.Sposoby na przestępców

Kod DNA

Sytuacja z identyfikacją genetyczną jest podobna do odcisków palców. Każda osoba posiada swój własny kod DNA. Mimo tego, ta metoda jest prawie o 100 lat młodsza, bowiem dla celów sądowych użyto jej dopiero w 1987 roku. Jest ona najdoskonalszym środkiem identyfikacji osób. Do dnia dzisiejszego nikt nie wymyślił niczego lepszego.

Jak więc widać organy ścigania dysponują niezawodnymi sposobami na to, by wykryć sprawcę przestępstwa. Ślady w jakiejkolwiek postaci, czy to będzie odcisk buta, palców, pył, czy pojedyncze włókno, niemal zawsze przestępca pozostawi na miejscu zbrodni. Cały szkopuł w tym by ślady te umiejętnie wykorzystać do wykrycia sprawcy.

Reply