Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Czytelnictwo w naszym kraju niestety nie jest na chwilę obecną dziedziną, która święciłaby triumfy. Wręcz przeciwnie, regularnie czyta coraz mniejsza liczba Polaków. Niektórzy z nas czytają mniej niż jedną książkę w roku! Może, a nawet powinno to budzić pewne obawy – książki bowiem wzbogacają nasze życie wewnętrzne, poszerzają zasób słów i pogłębiają wyobraźnię – ich rola jest więc nieoceniona, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, które jednak czyta chyba najmniej, mając inne, alternatywne rozrywki – nie zawsze dobre i rozwijające.
O potrzebie czytania, szacunku dla książki przypominać nam powinien Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony co roku w dniu 23 kwietnia
Kiedy obchodzi się Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich?
Święto to po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku, a datę wybrano jako symboliczną dla literatury światowej. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega, a zmarli lub urodzili się inni wybitni literaci, m.in. Maurice Druon, Halldór Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Wyjątkowo datę Światowego Dnia Książki w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii przesuwa się na pierwszy czwartek marca, aby mógł on wypadać w trakcie semestru szkolnego.
Jak ustalano datę Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich?
Z pomysłem zorganizowania Dnia Książki wystąpił już w 1926 roku wydawca z Walencji – Vicente Clavel Andrés. Zgodnie z jego propozycją święto miało przypadać na dzień 7 października, czyli domniemaną datę urodzin Cervantesa, jednak w związku z pewnymi wątpliwościami odnośnie do jej autentyczności, zdecydowano się na ustalenie daty święta na rocznicę śmierci pisarza.
W Hiszpanii Dzień Książki obchodzi się już od 1930 roku, we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych od 1964 roku. Jest to dzień szczególnie wyjątkowy zwłaszcza dla Katalończyków, gdyż w tym dniu obchodzą oni wspomnienie swojego patrona, Świętego Jerzego. W tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez Świętego Jerzego, a z czasem panie zaczęły odwdzięczać się prezentami w postaci książek.
Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świetną okazją do tego, aby zachęcać ludzi do czytania. Księgarnie i wydawnictwa z reguły przygotowują specjalne oferty dla swoich klientów, którzy mogą nabyć książki w promocyjnych cenach. Warto korzystać z tych ofert, gdyż regularne ceny nowości wydawniczych w naszym kraju są dość wysokie. A czytelnictwo propagować przecież trzeba.