Mieszkanie w klimacie wiejskiego dworku

mieszkanie w wiejskim stylu

Mieszkanie w klimacie wiejskiego dworku

Niemalże każdy z nas spędzał wakacje w domu u babci na wsi. Było tam miło, przytulnie i ciepło. Stół nakryty haftowaną serwetą, stary kredens z tysiącem szuflad i schowków, gdzie można było znaleźć wszystko.

Taki klimat można śmiało przywołać w mieszkaniu w mieście.

Podstawowe elementy stylu wiejskiego

Meble

Meble przeznaczone do takiego mieszkania powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna i wikliny. Bardzo popularne jest również osiąganie efektu postarzenia nowych mebli przy użyciu farb olejnych i specjalnych technik. Nieodpowiednie będą meble lakierowane na wysoki połysk.

Tkaniny

Kolejnym ważnym elementem sielankowego stylu jest różnorodność tkanin, które tworzą w mieszkaniu przytulną atmosferę. Warto wybrać kraciaste narzuty, koronkowe firanki i poduszki z drobnymi kwiatami. Obowiązkowe są również ręcznie wykonane serwety czy bieżniki – jakby dopiero wyszły z rąk babci.

Kolory i ozdoby

Jasne barwy optycznie powiększają wnętrze i nadają meblom lekkości. Ściany najlepiej pomalować na biało a meble i dodatki warto dobrać w pastelowych odcieniach – beżach i błękitach itp.

Ozdoby powinny być proste, podkreślają wiejski urok. Na pierwszy plan wysuwają się gliniane naczynia i suszone zioła. Na ścianach wskazane są obrazki w drewnianych ramach oraz zawieszone kolorowe talerze.

Jak urządzić wnętrza?

stół w stylu wiejskim

Stół w stylu wiejskim

Zacznijmy od jadalni. To wokół niej toczy się życie wszystkich domowników, dlatego warto w mieszkaniu w stylu sielskim zadbać o to, by był stół na wspólne posiłki. Stół i krzesła powinny być z ciemnego drewna, na których układamy grube, kraciaste poduchy. Stół powinien być przykryty długim, koronkowym obrusem.

Kuchnia to miejsce na wiele drobiazgów. Nad blatem można zawiesić półki i haczyki, na których eksponujemy ozdobne puszki i kolorowe kubki. To miejsce również dla  durszlaków i rondelków. Jeśli mamy okno, warto zawiesić w nim koronkową zasłonkę, a na parapecie postawić doniczki ze świeżo posadzonymi ziołami.

kuchnia w stylu wiejskim

Kuchnia w stylu wiejskim

Łazienka powinna zadziwiać prostotą. Niech dominują w niej jasne kolory, białe ściany z drewnianymi szafkami, które można w prosty sposób postarzyć. Wystarczy jedynie ze starej szafki zetrzeć papierem ściernym lakier, odtłuścić denaturatem i pomalować farba akrylową.

Sypialnia to miejsce spokojnego zacisza. Do sielskiej sypialni pasuje drewniane łóżko, które można przykryć pikowaną kapą i kilkoma ozdobnymi poduszkami. Pościel i koce można przechować w wiklinowej skrzyni stojącej u podnóża łóżka, a dla najodważniejszych na podłodze zamiast dywanu można położyć dużą sizalową matę.

kredens rustykalny

Kredens rustykalny

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, możemy zakupić duży rustykalny kredens. To świetna alternatywa dla szafek. Kredens pomieści wszystko, co potrzebne jest w kuchni czy jadalni. Można kupić nowy lub odnowić stary.

Dobrym miejscem jest również giełda antyków czy starych mebli, gdzie można znaleźć nie lada gratkę. Każdy z takich kredensów wprowadza niezwykły sielski klimat.

 

Reply