Szkoła ekojazdy

Posiadanie samochodu i – rzecz jasna – prawa jazdy to w dzisiejszych czasach priorytety także wśród przedstawicielek płci pięknej.

Jeździmy do pracy, na zakupy, na wycieczki za miasto, podwozimy dzieci do szkoły… i – jak wszyscy kierowcy – martwimy się cenami paliwa, które niestety ostatnimi czasu niepokojąco idą w górę…

Nie każda z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że spalanie paliwa, od którego zależy to, jak często musimy się tankować, w dużej mierze zależy od naszego stylu jazdy. Na Zachodzie coraz większą popularność zyskuje tzw. Eco Driving, czyli mądra jazda, dzięki której istnieje spora szansa na zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji spalin nawet do 25 procent!

O czym więc warto pamiętać?

Ważne jest przede wszystkim to, aby jeździć z ekonomiczną prędkością – niech to będzie maksymalnie 90 – 110 km na godzinę, nie więcej. Nieważne, jaki mamy samochód – nie wrzucajmy wyższego biegu później niż po osiągnięciu 2500 obrotów na minutę w silniku benzynowym lub 2000 obrotów w silniku Diesla.

Nie jeździjmy też na luzie, nie hamujmy gwatownie i nie wciskajmy do oporu pedału gazu, gdy tylko włączymy silnik. Unikajmy też nadmiernego obciążenia samochodu – np. wożenia niepotrzebnych rzeczy w bagażniku – zwiększa to bowiem tylko niepotrzebnie spalanie.

Przestrzeganie powyższych zasad będzie przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego portfela.

Reply