Triduum Paschalne: Wielka Niedziela

zmartwychwstanie pańskie

Triduum Paschalne: Wielka Niedziela

Wielka Niedziela czyli Niedziela Wielkanocna to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Zmartwychwstanie Pańskie rozpoczyna się uroczystą poranną mszą rezurekcyjną.

 

Wierni o świcie zbierają się pod świątynią, gdyż msza rozpocznie się uroczystą procesją. Kapłan wynosi z kościoła Najświętszy Sakrament i idąc na czele procesji trzy razy okrąża kościół. Podczas procesji słychać radosny śpiew, głośne bicie dzwonów oraz wystrzeliwanie petard. Jest to znak wielkiej radości z powodu Zmartwychwstania Zbawiciela. Procesję kończy odśpiewanie dziękczynnego hymnu.

Kapłani w czasie mszy świętej mają na sobie białe szaty. Msza wypełniona jest radosnymi pieśniami na cześć Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele pojawia się figura Jezusa Zmartwychwstałego z chorągwią w ręku, które pozostaje w świątyni aż do obchodów Wniebowstąpienia. Po uroczystej i pełnej radości mszy świętej rodziny wracają do domu, aby wspólnie usiąść do wielkanocnego śniadania. Zanim rozpoczną jedzenie składają sobie życzenia, a także dzielą się jajkiem z sobotniej święconki. Na stole pojawiają się wielkanocne babki i mazury. Tradycyjne potrawy wielkanocne to jaja, chrzan, wędliny.

zmartwychwstanie pańskieZwyczaje wielkanocne

Wieszanie śledzia – Śledź był symbolem Wielkiego Postu, dlatego wraz z jego końcem rozprawiano się z rybą. Śledzia przybijano do drzewa, jako kara za to, że przez wszystkie niedziele postu „wypędzał” mięso ze stołu.

Pogrzeb żuru – Dawniej Wielki Piątek i Wielka Sobota były dniami „pogrzebu żuru”. Żur był potrawą, którą jadło się przez cały czas trwania postu, dlatego na znak końca postu wylewano gary żuru.

Kogut – W czasie Wielkanocy o świcie, gdy piały koguty, chłopcy chodzili z drewnianym kogutem, co miało przypominać ludziom o zdradzie Piotra, a także uczcić Chrystusa Zmartwychwstałego.

Grzechotanie – Po zakończeniu mszy rezurekcyjnej, gdy milkły kościele dzwony, młodzież biegała po całej wsi z grzechotkami i robiła wielki hałas.

Przystrojony gaik – Dziewczęta przyozdabiały drzewko kolorowymi wstążkami i chodziły z nim od domu do domu. Głosiły w ten sposób radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, a także bliskie nadejście wiosny.

Reply