Wrażliwa skóra – jak uchronić ją przed podrażnieniem?

alergie

Wrażliwa skóra – jak uchronić ją przed podrażnieniem?

Każdy z nas narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, a w szczególności odczuwa to nasza skóra. Uczulenia można dostać od niemal wszystkiego, co nas otacza.

Jak sobie radzić ze skórą wrażliwą, jak uniknąć podrażnień i alergii? Na te i inne pytania szukajcie odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszam do lektury!

O tego się zaczyna…

Mężczyźni, kobiety i dzieci borykają się z problemami skóry, spowodowanymi zmianami środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Niemal wszystkie produkty przesiąknięte są chemią, od której  nie da się uciec, co powoduje wzrost chorób alergicznych oraz niealergicznych podrażnień skóry. Do tej grupy zalicza się wyprysk kontaktowy, nazywany potocznie egzemą. To choroba skóry wywołana przez kontakt z substancjami uczulającymi lub drażniącymi, objawiająca się zmianami zapalnymi skóry.

Prócz odpowiedniej pielęgnacji, trzeba zwrócić uwagę na kilka zasad postępowania z taką skórą, by nie wywołać kolejnych, dodatkowych podrażnień.

Alergia czy zwykle podrażnienie?

Skupiając się na problemie, należy udać się do specjalisty, który trafnie zdiagnozuje przyczynę naszych dolegliwości. Jest to ważne ze względu na dalsze leczenie. Dodatkowym utrudnieniem jest wielkie podobieństwo objawów wyprysku kontaktowego alergicznego i niealergicznego. Oba przypadki przyjmują podobne objawy – zmiany skórne, zaczerwienienia, sucha skóra pokryta grudkami i pęcherzykami oraz towarzyszące im ogólne swędzenie. W żadnym wypadku nie należy się drapać, ponieważ może to spowodować powstawanie ran, nadżerek oraz zakażenie bakteriami czy grzybami.

Podrażnienie może być spowodowane przez środki z jakimi stykamy się na co dzień, a więc detergenty, środki piorące, itp. Może wystąpić u każdego, a intensywność zmian zależy od czasu i dawki środka.

Alergiczny wyprysk kontaktowy pojawia się u osób uczulonych na konkretny alergen. Objawy na skórze pojawiają się zazwyczaj po 3-4 dniach, a ich nasilenie nie zależy od czasu i dawki. Choroba ta ma podłoże immunologiczne i jest związana z nadwrażliwością na pewne substancje chemiczne. Skłonność do alergii może być niezauważona przez dłuższy czas, a raz ujawniona zostaje z nami na zawsze.

Bezpieczne pranie i sprzątanie

Proszki do prania, płyny do naczyń itp. można znaleźć w każdym domu i mieszkaniu. Bez wątpienia ułatwiają one życie i codzienne porządki, ale czy używamy ich poprawnie? Nie każdy wie, że niektóre z nich nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą. Dlatego też powinniśmy używać do porządków gumowych rękawic ochronnych. Pamiętajmy, że niektóre środki działają również na drogi oddechowe i oczy, stąd też prawidłowa wentylacja to podstawa.

Osoby, które mają wrażliwą skórę powinny stosować produkty z napisem „sensitive” oraz uważnie czytać etykiety.

Uczulenia na proszek do prania dostają głównie małe dzieci, a objawy pojawiają się tam, gdzie skóra ma kontakt z wypranym ubraniem. Są to świąd, zaczerwienienie i pieczenie. W takim wypadku najlepiej używać środków hipoalergicznych do prania. Również płyny do płukania powinny być delikatne. Produkty hipoalergiczne będą bezpieczne, ponieważ zostają poddawane badaniom i testom klinicznym, stąd też taki środek nie będzie zawierał substancji drażniących, wybielaczy i silnych substancji zapachowych.

Główną zasadą jest czytanie etykiet, próbowanie różnego rodzaju środków i wybór tego, co jest najmniej naszpikowane chemią.

Reply