Zdrowie kobiety
Na problemy ze zdrowiem narzekamy wszyscy, niezależnie od naszej płci. Przeróżne przeziębienia, infekcje, choroby układu krążenia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak przedstawicielki płci pięknej – przede wszystkim w związku ze swoją budową anatomiczną, a także fizjologią – cierpią często również na różne inne, tylko dla nich właściwe, choroby i dolegliwości.
Dzisiaj poświecimy nieco uwagi najważniejszym kobiecym chorobom – zapraszamy do lektury!
Zdrowie kobiety wpisane w cykl hormonalny
Życie kobiety przez wiele lat warunkowane jest przez cykl miesiączkowy. Działanie hormonów daje o sobie znać zmiennością nastrojów, bólami głowy, stanami napięcia przedmiesiączkowego, a gdy wystąpią nieprawidłowości – również chorobami narządów rodnych.
Zmorą pań są także zakażenia dróg moczowych, a na niewydolność żył, która często prowadzi do żylaków, cierpi wiele Polek. Okres menopauzy wiąże się z ogromnymi przeobrażeniami hormonalnymi i fizycznymi. Pojawiają się wtedy problemy psychiczne i wreszcie choroby wieku przekwitania (np. osteoporoza, która jest jedną z popularniejszych chorób wśród kobiet).
Właściwie w każdym okresie życia kobiety mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości, dobrze jest więc wiedzieć, jakie są słabe punkty kobiecego ciała. Poniżej mamy dla was najczęstsze dolegliwości, z jakimi na co dzień mogą zmagać się panie.
Choroby i dolegliwości piersi
- Bolesność, napięcie i nabrzmiewanie piersi (występujące pod wpływem działania hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego).
- Zapalenie gruczołów mlecznych (zdarza się nie tylko u matek karmiących).
- Łagodne choroby sutka: torbiele, włókniaki.
- Nowotwory piersi (najczęściej spotykana u kobiet forma raka).
Choroby i dolegliwości kręgosłupa i pleców
- Bóle w okresie poprzedzającym miesiączkę (skutek działania hormonów).
- Bóle spowodowane zdeformowaniem kręgosłupa (w wyniku noszenia wysokich obcasów, dźwigania ciężkich siatek, przybierania złej postawy podczas siedzenia, a także tym, że słabe mięśnie nie są w stanie utrzymać kręgosłupa).
- Osteoporoza (ubytek masy kostnej wskutek zmian hormonalnych w okresie menopauzy).
Choroby i dolegliwości jelit
- Zaburzenia jelitowe (o podłożu psychicznym, hormonalnym lub spowodowane niewłaściwym odżywianiem; najczęściej spotykaną dolegliwością jest zaparcie).
Choroby i dolegliwości narządów rodnych
- Niedomagania występujące w okresie przedmiesiączkowym i w czasie miesiączki.
- Grzybica pochwy (często wywołana zakłóceniem równowagi bakteryjnej wskutek przyjmowania antybiotyków).
- Suchość i stany zapalne pochwy w okresie przekwitania.
- Zapalenia jajowodów (nierzadko prowadzące do bezpłodności).
- Torbiele jajników.
- Endometrioza (wszczepienie błony śluzowej macicy do innych narządów).
- Tyłozgięcie macicy powstałe w wyniku stanów zapalnych (mogące powodować bóle podczas stosunku, silny ból pleców w czasie miesiączki i bóle miednicy).
- Mięśniaki macicy (niezłośliwe guzy).
- Rak szyjki macicy.
- Rak błony śluzowej macicy.
- Rak jajnika.
- Hormonalnie czynne guzy jajnika.
Choroby i dolegliwości głowy
- Częste zmiany nastroju, depresje (wywołane zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie w okresie przekwitania).
- Bóle głowy i migreny (spowodowane: stresem, uciskiem w obrębie kręgosłupa szyjnego, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie każdego cyklu miesiączkowego).
- Gruczolaki przysadki mózgowej (rzadkie i nie dające przerzutów schorzenie, związane z zaburzeniami hormonalnymi; często jedynym jego objawem są bóle głowy i zatrzymanie miesiączki).
Choroby i dolegliwości serca
- Przyspieszone bicie i kołatanie serca oraz omdlenia (związane ze zmianami hormonalnymi).
Choroby i dolegliwości skóry
- Łojotok, trądzik, nadmierne i występujące w nietypowych miejscach owłosienie (związane z zaburzeniami hormonalnymi).
Choroby i dolegliwości pęcherza
- Częste zapalenia pęcherza (spowodowane łatwym przenoszeniem się infekcji, np. z pochwy lub odbytnicy do sąsiadującego z narządami rodnymi pęcherza).
- Poporodowe uszkodzenie cewki moczowej lub pęcherza (może być przyczyną wieloletnich infekcji i nietrzymania moczu).
- Problemy z trzymaniem moczu u kobiet po menopauzie.
Choroby i dolegliwości narządów miednicy małej
- Nieprawidłowości występujące często po menopauzie: wypadanie macicy, obniżenie tylnej ściany pochwy i wpuklenie odbytnicy, obniżenie pęcherza (spowodowane niewydolnością mięśni w obrębie miedni cy małej). Problemom tym nieraz towarzyszy nietrzymanie moczu
Choroby i dolegliwości żył kończyn dolnych
- Niewydolność żył, która może prowadzić do powstawania żylaków, a nawet owrzodzeń żylakowych (schorzenie spowodowane głównie zaburzeniami hormonalnymi, m.in. w okresie ciąży, ale również nadwagą, niewłaściwym odżywianiem, brakiem ruchu).