Znaczenie snów

sen

Znaczenie snów

Najwięcej snów mamy w wakacje. To dlatego że właśnie w czasie urlopu śpimy głębiej i dłużej niż zwykle. Wykorzystując to możemy dowiedzieć się czegoś więcej o sobie…

Badania wykazały, że w czasie dwutygodniowego urlopu zapamiętujemy tyle snów, ile w ciągu trzech miesięcy. W statystykach wyraźnie wygrywają kobiety. Pamiętają o 30 % więcej snów niż panowie. Wiele osób na urlopie przeżywa olśnienie: do tej pory w ogóle nie mieli snów, a teraz nagle co noc śnią wspaniałe historie.

 

Tak naprawdę sny mamy niemal wszyscy, tyle tylko, że zapamiętujemy te z tzw. fazy REM, czyli szybkiego ruchu gałek ocznych. Pojawia się ona nie wcześniej niż półtorej godziny po zaśnięciu. Dlatego matki noworodków, które wstają w nocy co pół godziny, miesiącami nie mają żadnych snów, gdyż po prostu nie dochodzą do fazy śnienia. Pierwsza faza REM po zaśnięciu trwa nie dłużej niż kwadrans. Kolejna pojawia się po 80-100 minutach i jest nieco dłuższa. Jeśli udaje Ci się przespać spokojnie całą noc, fazy te powtarzają się cztery, pięć, a nawet sześć razy. Im dłużej śpisz, tym więcej masz snów: wraz z długością snu wydłuża się bowiem faza REM. Nad ranem trwa ona nawet 45 minut.

ksieżycProrocze przesłanie

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że we śnie można zobaczyć przyszłość. Dzisiejsza psychologia w zasadzie się z tym zgadza, jednak zamiast o jasnowidzeniu mówi o potędze podświadomości. Właśnie we śnie dochodzi ona do głosu, porządkuje wydarzenia z całego dnia i czasem odnajduje między nimi zależność, sens, którego świadomie nie umiemy dostrzec. Na przykład zauważasz na biurku asystentki prezesa wizytówkę firmy przewozowej, tydzień później na korytarzu potykasz się o karton. Nie łączysz tych faktów. Ale w nocy śnisz o tym, że firma, w której pracujesz, zmienia siedzibę. Wkrótce okazuje się, że to prawda. Uznajesz sen za proroczy, podczas gdy Twoja podświadomość po prostu połączyła kilka rzeczy, które widziałaś kątem oka. Podobnie może być z chorobą kogoś bliskiego (gdy szłaś po schodach, słyszałaś kaszel, widziałaś skrawek recepty wystający z portfela) albo zdradą męża (pospiesznie odłożona słuchawka, staranniejsze niż zwykle szykowanie się do pracy). Twojej świadomości połączenie tych tropów zajęłoby pół roku, podświadomość załatwia sprawę w jedną noc.

Sprawdzające się przepowiednie

Drugim rodzajem tzw. snów proroczych są samosprawdzające się przepowiednie. Tak mocno wierzysz w to, co Ci się przyśniło, że podświadomie zaczynasz działać tak, by to się zdarzyło w Twoim życiu. Po śnie, w którym mąż zdradza Cię z sąsiadką, mówisz o tym i jej, i mężowi ze śmiechem. Aranżujesz jakieś spotkanie, na którym będziecie wszyscy, by zobaczyć, co ich łączy. Tymi obserwacjami i zazdrością zwracasz uwagę tej pary na taką możliwość. Po śnie o wyrzuceniu z pracy przestajesz się starać, a po śnie o awansie, pracujesz więcej niż zwykle, przychodzisz wcześniej, odważnie zabierasz głos na zebraniach. I w rezultacie tracisz pracę zgodnie z tym, co pokazał sen – lub awansujesz. Do głowy nie przychodzi Ci nawet, że stoi za tym Twoje działanie, a nie zdolność jasnowidzenia.

senZapisane marzenia

Przypomnij sobie, ile razy budziłaś się rano, pamiętając swój sen ze szczegółami. Chciałaś opowiedzieć go mężowi albo mamie, ale pół godziny później nie byłaś nawet pewna, czego dotyczył. Sen, którego nie opowie się komuś, często zapomina się po 10 minutach od przebudzenia. Żeby tego uniknąć, warto trzymać przy łóżku zeszyt do notowania snów. Z każdego z nich możesz dowiedzieć się wiele o samej sobie. Spoglądając na strony zapisane rok czy dwa lata temu, z łatwością odgadniesz swój stan ducha z tamtych czasów.

Co mówią Twoje sny

W rozszyfrowaniu znaczenia snów, raczej nie pomogą Ci osoby, które nie znają Cię dobrze (np. znajomi z pracy). Będą interpretować je zupełnie inaczej niż Ty. Jeszcze mniej sensu ma zaglądanie do sennika. Co z tego, że ktoś kiedyś stwierdził, że wypadające zęby to sen zwiastujący nieszczęście? Jeśli jesteś stomatologiem, na pewno miewasz takie sny często po wyczerpującym dniu pracy. Tak samo gdy spędzasz długie godziny na fotelu dentystycznym, bo właśnie leczysz ząb kanałowo. Każdy człowiek ma swój niepowtarzalny, własny sennik. Dla kogoś drabina może być symbolem wspinaczki, dla Ciebie zaś pierwszego pocałunku, w czasie zbierania jabłek u dziadka w sadzie. Biały koń pędzący po łące to według senników symbol wolności, ale dla kogoś, kto gra nałogowo na wyścigach, albo spadł z konia i złamał nogę, skojarzenia będą zupełnie inne.

nocNie istnieje jedna, ogólna, uniwersalna interpretacja snów. Psycholodzy zgadzają się jednak, że są pewne symbole, które u większości osób odnoszą się do tych samych obszarów życia. Zastanów się przez chwilę, co śni Ci się najczęściej i spróbuj wyciągnąć z tego wnioski.

DOM

Dom to symbol życia wewnętrznego, Twoich przeżyć i emocji. Jeśli w pomieszczeniach, o których śnisz, panuje bałagan, prawdopodobnie przeżywasz burzliwy okres, czujesz, że różne sprawy wymykają Ci się z rąk. Pusty dom lub pokój może sygnalizować, że masz w sobie spore zapasy niewykorzystanych możliwości, podświadomie rozważasz jakąś zmianę, szukasz w sobie sity do nowego przedsięwzięcia. Jeśli często śni Ci się obcy dom, w którym nigdy nie byłaś, może to oznaczać, że niedostatecznie znasz samą siebie. Jeżeli jedno z pomieszczeń (np. sypialnia) śni Ci się szczególnie często, możesz wyciągnąć z tego sporo wniosków.

Kuchnia

To miejsce transformacji, rozwoju. Tu półprodukty zamieniają się w coś doskonałego. To, co surowe, staje się wyrafinowane, dzięki Twojej pracy. Sen o kuchni może oznaczać, że potrzebujesz odmiany, by się rozwinąć i pójść dalej. A może podświadomie pragniesz wykazać większą aktywność w sferze uczuć, wziąć sprawy w swoje ręce, przeprowadzić jakąś zmianę w swoim związku, zrealizować skrywane marzenie.

Łazienka

Może oznaczać, że musisz uwolnić się od jakiegoś problemu. Prawdopodobnie pewnej sprawy nie potrafisz dłużej tłumić, bo uwiera Cię i cały czas zaprząta Twoją uwagę. Marzysz, żeby „spłukać” ją z siebie. Właśnie skojarzenie ze zmywaniem z siebie różnych spraw i emocji, najczęściej podkreślają psychologowie analizujący sny. Ale łazienka to także miejsce regeneracji, odzyskiwania sił, relaksu. Jeśli o niej śnisz, być może jesteś bardzo zmęczona. Chcesz odpocząć, a potem wyjaśnić lub doprowadzić do końca jakąś sprawę, która Cię męczy.

sypialniaSypialnia

Tu skojarzenie jest jednoznaczne: sypialnia to miejsce związane z seksem, relacjami męsko-damskimi, miłością. Nawet jeśli w Twoim śnie nie dzieje się nic erotycznego, sypialnia wciąż pozostaje sygnałem, że w gruncie rzeczy chodzi o seks. Sen o sprzątaniu albo remoncie w sypialni może oznaczać chęć przeprowadzenia radykalnej zmiany, to sprzeciw wobec Twojego obecnego życia seksualnego. Zaś sen o tym, że leżysz w łóżku i nie masz ochoty wstawać, wskazuje na rozczarowanie i apatię, zamiast chęci zmiany.

Salon

Pokój dzienny, z kanapami, telewizorem i stołem to symbol życia towarzyskiego, kontaktów z innymi ludźmi: z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Jeśli zawsze śni Ci się, że jesteś w nim sama, lub, że jest pusty, a Ty patrzysz jakby z zewnątrz, to może być znak, że czujesz się wyobcowana, cierpisz na brak kontaktów towarzyskich lub te, które masz, nie są dla Ciebie satysfakcjonujące. Z kolei pokój pełen obcych ludzi może oznaczać, że masz wielu znajomych, ale te relacje są bardzo powierzchowne, nie otwierasz się przed innymi. Natomiast sen o rozmowie w salonie z przyjaciółką lub spędzaniu tam czasu z własną rodziną świadczy o życiowej harmonii.

ZWIERZĘTA

Jeśli w Twoich snach pojawia się regularnie jakieś zwierzę, spróbuj sama zinterpretować sen. Nie zastanawiaj się, czy lubisz psy albo koty, ale pomyśl o tym, jak wyglądają i jakie cechy przypisują im ludzie (potulny jak baranek, śliski jak piskorz itp.).

Pies

Pierwsze skojarzenie to „wierny jak pies”. Ale sen o psie oznacza także: instynkt macierzyński, instynkt przetrwania, popęd seksualny, chęć obrony własnego terytorium. Żeby zrozumieć, co symbolizuje pies, który Ci się śni, musisz zastanowić się, jak się zachowuje. Pies machający radośnie ogonem, łaszący się, przyjacielski, oznacza, że Twoje popędy nie wymykają się spod kontroli, ani też nie są stłamszone. Wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pies jest agresywny, szczerzy kły, to znak, że popędy dominują nad Twoim zachowaniem. Sen o groźnym psie, przed którym uciekasz, to według psychologów ostrzeżenie, że jest jakiś problem, z którym boisz się stanąć twarzą w twarz.

kotKot

To symbol kobiecości, pierwiastka żeńskiego – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Taki sen może stanowić zachętę do bycia bardziej emocjonalnym, mówiącym otwarcie o uczuciach. Kot to także seksualność. Jeśli we śnie jest agresywny, może to oznaczać, że podświadomie kojarzysz seks z przemocą i agresją.

Pająk

Plecie sieć i czeka na ofiarę. Jeśli pojawia się we śnie, oznacza pułapkę. Kluczem w interpretacji takiego snu jest nie sam pająk, ale to, jak zachowujesz się w zetknięciu z nim. Uciekasz, usiłujesz zniszczyć sieć, zabić go, a może zastygasz w bezruchu, przerażona? To, jak reagujesz we śnie, może odzwierciedlać Twoje zachowanie w trudnych sytuacjach, pokazywać, czy jesteś aktywna czy bierna, czy paraliżuje Cię strach, czy też próbujesz pozbyć się tego, co Cię ogranicza.

Wąż

To jeden z najważniejszych bohaterów naszej podświadomości. Jego pojawienie się w snach to niemal zawsze ważny sygnał (chyba że akurat spotkałaś węża w lesie i sny o nim to efekt przerażenia, które przeżyłaś). Dla psychologów najważniejszy u węża jest fakt cyklicznego zrzucania przez niego skóry. Taki sen oznacza więc chęć zmiany, rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Wąż symbolizuje też energię życiową oraz libido. Jeśli we śnie wije się wśród traw lub Twoich mebli, podnosi głowę, jest szybki i pełen życia, oznacza to, że Twój temperament szuka ujścia. Jeśli leży bezwładnie lub jest martwy, może to być znak, że jesteś wyczerpana.

CIAŁO

W snach bardzo często pojawiają się poszczególne części ciała. Delikatne dłonie, plączące się nogi i zęby są uważane w wielu kulturach za zwiastun nieszczęścia.

dłonieDłonie

Są symbolem nawiązywania kontaktu i komunikacji. Podajemy je na powitanie, także wtedy gdy widzimy kogoś po raz pierwszy, ale też służą nam do intymnych pieszczot. Dłońmi tworzymy: piszemy, malujemy, rzeźbimy, gnieciemy ciasto. Jeśli często śnisz o dłoniach, które są okaleczone, zniszczone, brudne, związane lub poranione, zastanów się nad swoimi kontaktami z innymi ludźmi. Czy nie wdajesz się w zbyt wiele konfliktów? A może czujesz, że inni Cię źle traktują? Pomyśl też, czy dopuszczasz do głosu swoją kreatywność. Może tłumisz ją, bo brakuje Ci wiary w siebie lub ignorujesz własną chęć tworzenia, mówiąc sobie, że nie masz czasu malować czy szyć patchworków. Jeśli dłonie we śnie są delikatne i gładkie, prawdopodobnie nie masz większych problemów w kontaktach z ludźmi czy rozwijaniem własnych talentów

Nogi

Symbolizują zdolność do znajdywania równowagi w życiu, a także rozwój, posuwanie się do przodu. Jeśli w Twoich snach pojawiają się nogi sparaliżowane, spętane sznurem, niezdolne do chodzenia, to znak, że masz problemy z dokonywaniem wyborów oraz niezależnością. Sen o tym, że je tracisz, budzi niepokój. Nie tylko u Ciebie. To jeden z bardzo powszechnych snów. Oznacza brak „zdrowej agresji”, zdolności do bronienia własnego zdania, asertywności, wiary w siebie. Jeśli we śnie boisz się utraty zębów, sprawdzasz palcem, czy przypadkiem się nie ruszają, może to oznaczać nadmierną emocjonalność, brak samokontroli.

Szyja

Ludzie śnią o gardle znacznie częściej niż np. o głowie. Tam właśnie gromadzą się niepokoje i emocje. Często mówi się o ściśniętym gardle, o guli w gardle. Jeśli we śnie czujesz, że ktoś Cię dusi lub po prostu brakuje Ci powietrza, to sygnał, że powinnaś natychmiast zająć się swoją równowagą emocjonalną. Coś poważnie ją zakłóca, czas więc się z tym zmierzyć.

INNE POPULARNE SYMBOLE

Śmierć

Oznacza zmianę. Sen o własnej śmierci to znak, że jakaś część Twojej osobowości chce umrzeć, by zrobić miejsce dla czegoś innego (np. nie chcesz dłużej być uległa, robisz miejsce dla przebojowości w pracy albo zmian w swoim związku).

pieniądzePieniądze

Mówią o bogactwie duchowym. Złote lub srebrne monety mogą oznaczać, że brakuje Ci pewności siebie, nie cenisz się tak, jak na to zasługujesz. Ważne jest też to, co robisz we śnie z pieniędzmi. Ukrywasz, zakopujesz, czy może wydajesz lekką ręką? To symbol tego, jak korzystasz ze swoich zasobów wewnętrznych: talentów, możliwości, energii.

Samochód

Często opisuje Twój charakter. Czy prowadząc go we śnie jesteś ostrożna, czy pociąga Cię ryzyko? Jeśli masz wypadek, ważne jest to, czy spowodowałaś go Ty, czy też jesteś ofiarą cudzej brawury. Odpowiadając na te pytania, zdasz sobie sprawę, jak zachowujesz się na co dzień i jakie stosunki łączą Cię z innymi ludźmi. Zwróć uwagę, czy we śnie siedzisz na miejscu pasażera, czy kierowcy, a więc: czy jesteś zależna od innych, czy też sama sterujesz swoim życiem i podejmujesz decyzje.

Dziecko

Symbolizuje Twoją duszę, Twoje najprawdziwsze, najgłębsze ja. Jeśli śnisz o porodzie, oznacza to, że jakiś istotny projekt, nad którym pracujesz, chce wydostać się na światło dzienne lub Ty sama chcesz zacząć funkcjonować w nowy sposób. Jeśli dziecko, o którym śnisz, jest brudne, smutne lub głodne, to znak, że źle traktujesz samą siebie, nie słuchasz swoich pragnień. Często zdarza się też sen o śmierci dziecka, oznaczający jakąś ważną zmianę w związku z najbliższym mężczyzną.

Reply