Znicze – dlaczego zapalamy je na grobach?

znicze

Znicze – dlaczego zapalamy je na grobach?

Wraz z początkiem listopada coraz więcej ludzi przypomina sobie o swoich bliskich zmarłych, czego świadectwem są m.in. pojawiające się na grobach i pomnikach znicze. 

Rodzi się jednak pytanie, z czego wynika fakt, że chodzimy na cmentarz i zapalamy znicze. Czy to tylko tradycja, obowiązek, czy może coś więcej? Zależy to od każdego z nas, w co wierzy i jak został wychowany. Kilka informacji na ten temat mamy dla was dzisiaj. Zapraszamy do lektury!

Zwyczaj zapalania zniczy

Odwiedzanie grobów zmarłych, stawianie kwiatów, zniczy, to symbole pamięci o naszych najbliższych.

Zapalanie ognia na grobach zmarłych wywodzi się z czasów pierwszych pogan z obrzędu tzw. Dziadów, kiedy to przyzywano zmarłych, by zaspokoić ich potrzeby cielesne i ukoić cierpienie w czyśćcu. Na nagrobkach stawiano wówczas pokarm i napitek, którym miały posilić się dusze z zaświatów. Ogień miał odstraszać zjawy i upiory oraz wskazywać duszom drogę do domu, ponad to miał służyć do ogrzewania się dusz przy palonym ogniu.

Obecnie znicze stanowią symbol naszej pamięci o bliskich zmarłych, łączą się również z symboliką świec, które odmierzają długość życia każdego z nas. Palący się ogień zawsze będzie symbolizował pamięć o innych.

Symbolika ognia, świec

Ogień od zarania dziejów był istotnym elementem w życiu człowieka. Stanowił o jego istnieniu, pokazywał drogę, którą należy podążać, aby stać się lepszym.

W Kościele ogień stał się symbolem Boga – za każdym razem, gdy Ten objawiał się ludowi, wydarzeniu towarzyszył dodatkowo płonący krzew. Ogień to niezwykle potężna siła, zwiastująca zarówno dobro, jak i zło. Jest on również symbolem bliskiej obecności Boga wśród ludzi, elementem życia, oczyszczenia, ciepła i miłości.

Światło bardzo podobnie jak ogień, symbolizuje radość, prawdę, rozjaśnia wszystkie ciemne strony niewiedzy, niszczy grzech i kłamstwo. Świeca staje się również takim uniwersalnym symbolem czystości, dostojności i wiecznego piękna. Płomień, który wieńczy jej szczyt, ma być drogą ku lepszemu życiu.

Ogień, znicze, świece zapalane w Dniu Wszystkich Świętych mają przede wszystkim symbolizować naszą modlitwę o dopuszczenie wszystkich zmarłych do wiecznego światła, jakim jest życie wieczne. Ogień wyraża również naszą wiarę w przyszłe spotkanie z najbliższymi w niebie i radość.

To piękny zwyczaj, obrzęd, powodując tym samym nutkę zadumy nad własnym, doczesnym życiem na ziemi.

Reply