Woda w organizmie – jej rola i źródła

Woda w organizmie

Woda w organizmie

Jeśli sięgasz po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwasz pragnienie, to sygnał, że organizm zaczął się odwadniać.

Ciało ludzkie w około 70 procentach składa się z wody, która wpływa na utrzymanie właściwej równowagi, której zadaniem jest przeprowadzanie wielu reakcji chemicznych dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka.

Zadania wody:

  • utrzymanie na właściwym poziomie objętości i ciśnienia krwi,
  • transportowanie składników odżywczych i tlenu do poszczególnych komórek ciała,
  • oczyszcza ciało z toksycznych substancji pochodzących z przemiany materii,
  • wpływa na temperaturę ciała, gdy się podnosi, wraz z potem jest usuwany nadmiar ciepła,
  • decyduje o prawidłowym trawieniu, funkcjonowaniu jelit, ułatwia połykanie,
  • nawilża płuca ułatwiając im oddychanie, a także nawilża gałki oczne.

Woda jest dostarczana wraz z pożywieniem. Największe jej ilości znajdują się w warzywach, owocach, mleku czy mięsie. Dieta bogata w tego rodzaju produkty może dostarczyć aż jednego litra wody dziennie. Jej źródłem są również napoje. Warto zadbać, aby była to woda mineralna zamiast herbaty, kawy czy kolorowych napojów.

Samodzielnie można wykonać sobie swój bilans wodny. Przyjmuje się, że w ciągu 24 godzin organizm ludzki traci około 2,5 litra wody, m.in. poprzez nerki, które filtrują krew i produkują mocz. Wraz z potem człowiek także traci wodę. Ponadto z drogami oddechowymi czy kałem. Zdrowy, dobrze pracujący organizm brak wody sygnalizuje pragnieniem, które jest odczuwalne już przy stracie jednego do dwóch procent wody. Dla porównania, utrata 20 procent prowadzi do śmierci.

Woda w organizmie

Dla prawidłowego funkcjonowania należy zadbać o to, aby dziennie przyswoić minimum 1,5 litra wody, choć eksperci WHO zgodnym chórem twierdzą, że wartość ta powinna kształtować się na poziomie 3 litrów dziennie. Warto też wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na płyny jest uwarunkowane od pory roku, przemiany materii czy wykonywanej pracy. Największe jej ilości są niezbędne w okresie upałów, gdzie tracimy jej najwięcej. O właściwa podaż wody należy również zadbać w okresie choroby, gorączki, występowania wymiotów czy biegunki.

Reply