24 godziny z życia twojego organizmu

kobietaNiemal z godziny na godzinę funkcjonowanie naszego organizmu zmienia się . Aby dopasować się do swojego zegara biologicznego trzeba go najpierw poznać

7:00
Poziomy hormonów stresu, kortyzolu i adrenaliny podnosiły się przez ostatnie kilka godzin w oczekiwaniu na nowy dzień, natomiast hormony snu, melatonina i serotonina, powoli opadały. Temperatura ciała wzrastała i serce biło, aktywując enzymy, aby metabolizm i mózg były bardziej wydajne.

Napij się:
Pomimo, że twoje nerki zwolniły pracę  w nocy, aby zapobiec zbyt częstemu bieganiu do łazienki, straciłaś wystarczająco dużo wilgoci przez oddychanie i pocenie się i jesteś lekko odwodniona. Rozpocznij dzień od wypicia szklanki wody. Dodaj trochę cytryny aby pobudzić pracę wątroby

Pociągnij się
Wbrew popularnemu przekonaniu ranek nie jest najlepszą pora na ćwiczenia. Niższa temperatura w mięśniach  i stawach oraz sztywność wynikająca z nocnego braku ruchu sprawiają , ze jesteś słabsza. Również nocny ucisk dróg oddechowych zwalnia przyjmowanie tlenu. Zamiast tego rozpocznij dzień  od lekkiego rozciągania  lub sesji jogi. Jeśli lubisz poranne biegi , szczególna uwagę zwróć na rozgrzewkę.

Królewskie śniadanie:
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia  – przyśpiesza metabolizm. Badania pokazują, że jeśli zje się  większość swojej dziennej porcji żywieniowej rano, zmniejszysz ryzyko otyłości. Proteiny pobudzają przyjmowanie  aminokwasu  tyrozyny, która zwiększa aktywność mózgu i żwawość. Staraj się dobrać produkty śniadaniowe bogate w proteiny, np. jajka lub fasolkę i tosty.

10:00

Średnia temperatura twojego ciała nadal wzrasta i jesteś teraz najbardziej ożywiona. Masz najlepsza formę umysłową  ppomiędzy godziną  10 a 12 – pod warunkiem że dobrze spałaś i zjadłaś dobre śniadanie.

Rusz głową:
Teraz jest pora aby zając się zadaniami wymagającymi wysiłku umysłowego. Jesteś teraz skłonna wypaśc swietnie na egzaminie i szybko się uczyć – a więc wykorzystaj to.

Kęs energii:
Poziom energii zaczyna się obniżać około południa, kiedy opada poziom cukru. A jeśli nie miałaś porządnego śniadania, jest wysoce prawdopodobne, że będziesz czuć się  podrażniona i ospała. Nie pozwól sobie na słodkie przekąski, które powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, ale w następstwie przypływ insuliny powodującej okołopołudniowy kryzys. Zamiast tego wybierz przekąski bogate w proteiny, takie jak orzeszki, kiełki, jogurt. I nawadniaj się dużymi ilościami wody.

Naturalny lek na zły nastrój:

Jeśli czujesz się przygnębiona , sięgnij po olejki, które poprawia ci nastrój .Zalecana jest szczególne bergamotka, jaśmin, r, róża lub szałwia. Użyj rozpylacza lub wylej kilka kropli na chusteczkę i wdychaj.

13:30
Znowu spada poziom cukru, a więc czas na doładowanie  w postaci zdrowego lunchu. Nawet jeśli pominiesz lunch, doświadczysz chwilowego polunchowego spadku poziomu adrenaliny i temperatury ciała, sprawiających, ze poczujesz się zmęczona i ospałą. Popołudnie jest czasem , kiedy jesteś skłonna do popełniania błędów, a więc poświęć się bardziej fizycznym zadaniom. Teraz mogą się również wzmagać bóle głowy, ponieważ mięśnie karku  i ramion sztywnieją  po kilku godzinach za biurkiem.

Zażywaj witaminy:

Lunch jest idealna pora na przyjęcie  witaminowych suplentów, jako że są lepiej przyswajalne z jedzeniem.

Zrób sobie sjestę:

Jeśli to możliwe, zrób sobie  15-20 minutową drzemkę po lunchu – poczujesz się  lepiej. Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się mieć choć trochę ciszy i spokoju.

Zwalcz ból głowy:

Pomóż sobie przez regularne przeciąganie . Robiąc sobie masaż szyi i głowy , możesz zmniejszyć napięci mięśni. Olejki lawendowe, majerankowe i z mięty pieprzowej są również skuteczne na ból głowy. Można wylać kilka kropli na chusteczkę i wdychać . Lawendowy może być również wmasowany na skronaiach.

17:00
To jest twój optymalny czas na wysiłek fizyczny, kiedy siła i wytrzymałość są największe . Temperatura ciała, poziom adrenaliny, układ sercowo-naczyniowy i oddechowy są  również w najwyższej formie. Drogi oddechowe są szeroko otwarte  i oddychanie jest łatwiejsze. Nastrój jest świetny , ale zdolności umysłowe się nieco zmniejszają.

cwiczeniaNa siłownię:

Twój organizm jest w idealnym stanie do ćwiczeń fizycznych. Pobiegaj lub idź na siłownię , a dasz z siebie więcej  podczas aerobiku lub ćwiczeń siłowych. Wyjątkiem jest ćwiczenie  wytrzymałościowe, np. bieganie długodystansowe.

Nie podjadaj:
Twój smak jest teraz najbardziej wyczulony, a więc nie daj się podjadaniu słodkich i smacznych przekąsek. Jeśli chcesz podnieśc energię przed ćwiczeniami, wybierz zdrowe przekąski, np. banany lub tosty z masłem orzechowym.

kochaj się:
Badania dowodzą, że ze względu na wysoki poziom  hormonów pary czerpią największa satysfakcję ze seksu popołudniowego wczesno wieczorowego, w przeciwieństwie do porannego  lub późno wieczorowego. Zdrowe życie seksualne redukuje stres, podnosi pewność siebie i buduje porozumienie z partnerem.

20:00

Poziom adrenaliny  i kortyzolu opada i rozpoczyna się produkcja hormonów snu  – melatoniny i serotoniny. Temperatura ciała spada i bicie serca jest wolniejsze.

Zjedz lekki posiłek, nie później niż 2 godziny przed snem. Oprócz tego,że nie przybierzesz na wadze nie będziesz cierpieć na niestrawności zgagę. Pomidory, brązowy ryż  czy pełnoziarnisty makaron pomagają w zrelaksowaniu.

Obniż temperaturę zmniejszając aktywność – zwłaszcza jeśli masz problem  ze snem. Pooglądaj telewizję , czytaj lub słuchaj łagodnej muzyki. Ciepła kąpiel zmniejszy temperaturę ciała.

Unikaj kofeiny:
Kawa wieczorem zakłóci twój sen. nie zapominaj też ukrytej kofeinie  w herbacie , napojach energetycznych, czekoladzie  i deserach czekoladowych

Wyzwól swój umysł:
Teraz jest idealny czas na medytację. Usiądź na 30 minut skupiając się na głębokim oddychaniu i wizualizacji. Zredukowanie świateł spowoduje wydzielanie melatoniny, relaksując cię i przygotowując do snu

23:00
noc to czas wzrostu i regeneracji tkanek. W nocy twoje ciało konserwuje energię , temperatura pozostaje niska, metabolizm zwalnia i ogranicza się aktywność nerek. Spadający poziom kortyzolu oznacza, że twoje drogi oddechowe są zwężone , co zwiększa ryzyko reakcji alergicznych, więc jeśli bierzesz leki, teraz jest to najlepszy moment

Odpuść sobie kieliszeczek:

Pomimo, że alkohol może być pomocny w zaśnięciu, może też spowodować lżejszy i niespokojny sen. Możesz się obudzić w drugiej połowie nocy. zamiast tego napij się herbaty ziołowej lub mleka.

Żadnych zmartwień:

Jeśli zmartwienia nie dają ci spać w nocy , spróbuj je spisać na kartce przed pójściem spać  do łóżka lub wyobraź sobie  wielką skrzynię  z przegródkami. Do każdej po kolei wkładasz po jednym zmartwieniu, a potem kufer zamykasz. Jeśli jesteś spięta fizycznie , spróbuj  relaksować się powoli, stopniowo  każda grupę mięśni.

Zapal nocną lampkę:
Jeśli wychodzisz w nocy do łazienki  i masz potem problem z zasnięciem  nie zapalaj głównego światła , a tylko nocna lampkę. Jasne światło rozprasza melatoninę i może dać sygnał do mózgu, że to już ranek

Reply