Bóle twarzy
Wiele osób cierpi z powodu bóli twarzy. Czasami w złagodzeniu dolegliwości pomagają zwykłe domowe sposoby, ale czasami ból jest objawem choroby, która wymaga pomocy lekarskiej.
Jest tak np. w przypadku zapalenia tętnicy skroniowej.
Aby zwalczyć ból, należy najpierw poznać jego przyczynę.
Ból w okolicy twarzy może mieć różne przyczyny. Może być wywołany:
- przez choroby zębów,
- przez migrenę,
- przez zapalenie zatok,
- przez zakażenie górnych dróg oddechowych,
- przez świnkę,
Inną przyczyną mogą być zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego, spowodowane przez stres, wady zgryzu lub postawy ciała, uraz i choroby zębów.
Zapaleniu tętnicy skroniowej towarzyszy uporczywy ból jednej lub obu skroni. Ta dolegliwość najczęściej występuje u ludzi po 50 roku życia. Wymaga natychmiastowego leczenia
Półpasiec zlokalizowany na twarzy to zakażenie nerwu twarzowego, spowodowane przez wirusa, który wywołuje ospę wietrzną. Jej objawem jest ból po zaatakowanej części twarzy. Po kilku dniach pojawiają się pęcherzyki, ból może się utrzymywać dość długo nawet, kiedy znikają pęcherzyki.
Leczenie bólu twarzy
Domowymi środkami można uśmierzyć ból, wzmacniać układ obronny organizmu oraz zwalczać stres, który może być przyczyną dolegliwości lub wynikiem przewlekłego bólu.
Gorące lub zimne okłady
Przyłóż do bolącego miejsca termofor owinięty w ręcznik lub przykładaj wielokrotnie na zmianę wilgotny i gorący kompres.
Masaż twarzy wspomaga uwalniane w organizmie endorfiny. Użyj dodatkowo pięciu kropel olejku lawendowego lub miętowego zmieszanych z dwiema łyżkami oleju ze słodkich migdałów lub innego tłoczonego na zimno oleju roślinnego.
Akupresura
Punkt LI 4 leży na grzbiecie dłoni, między pierwsza a druga, licząc od kciuka kością śródręcza, bliżej krawędzi drugiej kości śródręcza. Jest to punkt wykorzystywany w leceniu wielu dolegliwości. Jego uciskanie może tez przynosić ulgę w przypadku bólu twarzy. Punkt ten należy uciskać kilkakrotnie na obu dłoniach. Nie mogą tego robić kobiety w ciąży. Ulgę też może przynieść masowanie podstawy czaszki małymi, kulistymi ruchami. Masaż należy wykonać kciukami, posuwając się od środka na boki.
Jak zwiększyć odporność?
Wzmocnienie układu obronnego pomaga zwalczyć zapalenie zatok i półpaśca. Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców, świeży czosnek lub zażywaj tabletki czosnkowe. Zażywaj witaminę B i C oraz flawonoidy. Pij trzy razy dziennie herbatkę z jeżówki, gorzknika kanadyjskiego i lukrecji albo stosuj kapsułki lub nalewkę z jeżówki i traganka.
W przypadku aromatoterapii skroniowo-żuchwowej obciążenie stawu żuchwowego zmniejsza się, kiedy nie jemy twardych pokarmów. Staraj się często rozluźniać mięśnie żuchwy. Jeśli pracujesz przy biurku, zachowaj właściwą postawę i nie pochylaj się do przodu. Cięższe przedmioty przenoś w plecaku.
Przyczyny bólu twarzy
- Zapalenie zatok (ból w okolicy czoła, nosa, uszu, kości policzkowych lub za oczami)
- Napięcie wywołane stresem (ból policzków)
- Półpasiec (ból i pęcherzyki na górnej połowie jednej strony twarzy)
- Choroby zębów (ból w ustach lub w szczęce)
- Migrena (bolesność jednej strony twarzy)
- Nerwoból nerwu trójdzielnego (silny przeszywający ból, po jednej stronie, nawet pod wpływem lekkiego dotknięcia)
- Zapalenie tętnicy skroniowej (obrzęk i bolesność skroni, niekiedy wraz z bólem głowy i w najgorszym przypadku zaburzeniami widzenia)
- Artropatia skoroniowo- żuchwowa ( sztywność i trzeszczenie w stawie żuchwowym i ból mięśni żuchwy).
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Kiedy boli cię również ucho, oko, głowa, ząb lub masz wysypkę na twarzy.
- Gdy ból jest nie do zniesienia.
- Gdy ból trwa dłużej niż tydzień lub nasila się po jednym lub dwóch dniach.
Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:
- doznałeś urazu głowy,
- czujesz pulsujący ból w skroni,
- masz zaburzenia widzenia lub wysypkę w okolicy oka.