Chlamydia – przyczyny zakażenia, objawy i leczenie

Nosicielami drobnoustrojów wywołujących chlamydię często są koty...

Nosicielami drobnoustrojów wywołujących chlamydę często są koty…

Chlamydię uważa się za jedną z najpopularniejszych chórób, która dotyka kobiety w wieku rozrodczym. W Polsce i Europie od początku lat 90. znacznie wzrosła liczba kobiet dotkniętych tym schorzeniem.

Uważa się, że największe prawdopodobieństwo zachorowania pojawia się między 20. a 30. rokiem życia. Wpływ na to mają następujące czynniki: wzmożona aktywność seksualna, częsta zmiana partnerów, brak zabezpieczenia, przyjmowanie doustnej antykoncepcji, przebywanie w towarzystwie zwierząt np. kotów.

Dlaczego Chlamydia może być niebezpieczna?

Szczególnie narażone mogą być kobiety w ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że choroba zostanie przeniesiona również na noworodka. Jeśli do tego dojdzie, dziecko może cierpieć na zapalenie płuc, gałki ocznej lub zapalenie spojówek. Do zakażenia bakterią dochodzi podczas kontaktów płciowych. Nieleczona choroba może doprowadzić do całkowitej bezpłodności oraz nieprzyjemnych infekcji dróg rodnych.

Niestety, Chlamydia rzadko daje jakiekolwiek objawy. Niepokoić powinny: częste oddawanie moczu, pieczenie w pochwie, ból w okolicy miednicowej, krwawienia międzymiesiączkowe oraz ropne upławy. Bardzo często bakteria przyczynia się do powstania nadżerki szyjki macicy oraz endometrium. Dlatego też nieleczenie schorzenia może mieć bardzo poważne skutki. Rozpoznanie infekcji jest niezwykle trudne i wymaga bardzo specjalistycznych badań.

W Polsce niezwykle rzadko przeprowadza się badania na obecność Chlamydii. Diagnostyka polega na ustaleniu poziomu immunoglobulin IgM oraz IgG we krwi. W tym celu wykonuje się specjalne wymazy. Aby wyleczyć Chlamydię, stosuje się terapię antybiotykową, która już po kilku dniach daje dobre efekty.

Chlamydioza u zwierząt

Okazuje się, że nasi milusińscy także mogą cierpieć z powodu zakażenia bakterią Chlamydii. Jednak w tym przypadku jest to odmiana chlamydia psittaci. Jeśli więc zauważymy, że nasz kot dziwnie się zachowuje, nie ma apetytu, kicha, doskwierają mu także takie objawy, jak zapalenie spojówek czy dróg oddechowych, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza. Trzeba pamiętać, że kontakt z chorym zwierzęciem może spowodować zakażenie ludzi, dlatego podczas leczenia kota warto zachować szczególną ostrożność.

Przestrzeganie higieny pozwoli wykluczyć ryzyko zarażenia. Dobrze jest więc często myć ręce, wszelkie obowiązki związane z opieką nad zwierzakiem wykonywać w gumowych rękawicach. Aby zapobiec przenoszenia choroby na inne zwierzęta, stosuje się specjalne szczepionki ochronne. Lekarze przestrzegają także, aby nie podejmować się leczenia podopiecznych na własną rękę. Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli w domu, w którym przebywa zwierzę, znajduje się małe dziecko. Maluch nie wie, że po każdym pogłaskaniu pupila trzeba umyć ręce. Nieprzestrzeganie elementarnych zasad higieny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Chlamydie wywołują u ludzi tzw. chorobę kociego pazura, ponieważ zarazki przenoszone są pod kocimi pazurami. Wystarczy więc, że nieświadome niczego dziecko zostanie podrapane przez zwierzę i może dojść do zarażenia. Charakterystycznymi objawami choroby są wówczas: gorączka, bóle mięśniowe, ropne krostki na skórze, powiększone węzłów chłonnych. Zazwyczaj nie potrzeba interwencji lekarskiej, ponieważ po jakimś czasie symptomy znikają. Jednak zdarza się, że w wyniku niewinnego podrapania dochodzi do zarażenia innymi groźniejszymi patogenami, które wywołują zapalenie opon mózgowych i mózgu, niedokrwistość czy zapalenie płuc.

Reply