Choroby skóry

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry

Skóra jest pierwszą linią obrony organizmu przed zakażeniem, promieniowaniem słonecznym, chłodem i gorącem, zanieczyszczeniami oraz urazem fizycznym.

Na jej stan wpływają choroby oraz czynniki zewnętrzne. Dbaj najlepiej o swoja skórę, najlepiej korzystając z metod naturalnych.

Najczęstsze problemy skórne u dorosłych to zbyt słucha lub przetłuszczająca skóra, trądzik, łuszczyca, wypryski i wszelkie inne postacie zapalenia skóry. Ważne jest również prawidłowe krążenie krwi i limfy, prawidłowe odżywianie, równowaga hormonalna.

Zapobieganie chorobom skóry

Skóra wydziela właściwą ilość łoju, gdy unikamy stresu, odżywiamy się prawidłowo, unikamy skrajnych temperatur, silnych wiatrów oraz kontaktu z drażniącymi środkami chemicznymi, na przykład detergentami.

Codziennie stosuj środki nawilżające i nawadniaj skórę od wewnątrz, pijąc co najmniej sześć szklanek wody dziennie. Regularne, intensywne ćwiczenia fizyczne oraz prawidłowe odżywianie się poprawiają krążenie krwi i pomagają zatrzymać płyny. Skórę należy chronić przed wiatrem i słońcem.

Myj twarz i całe ciało, delikatnym mydłem z dodatkiem wyciągu roślinnego, np. palmowego i kokosowego, lub środkami do mycia, które nie zawierają mydła, wytwarzanymi z syntetycznych substancji nadających skórze naturalny odczyn kwasowy. Skóra może się odnawiać i goić, gdy dostatecznie długo śpimy i nie palimy.

Co jeść w chorobach skóry?

Jedzenie dużych ilości surowych owoców i warzyw zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Należy również ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, wysoko przetworzonej żywności i alkoholu. Tylko około 13 % energii powinno pochodzić z białek zwierzęcych, czyli mięsa, jaj i serów. Postaraj się zrzucić zbędne kilogramy.

Szczupli, ale dobrze odżywieni ludzie starzeją się wolniej

Witamina C, flawonoidy i cynk zapewniają skórze elastyczność. Postaraj się by twoje pożywienie zawierało te substancje odżywcze.
Potrzebujesz również pokarmów bogatych karetonoidy, witaminy z grupy B, witaminę E, miedź, mangan, selen. W twoim pożywieniu powinny się również znaleźć niezbędne kwasy tłuszczowe, magnez, cynk oraz witamina B6.

Alergia pokarmowa

Szorstka skóra, pokrzywka i wyprysk mogą być objawem uczulenia pokarmowego. Powinno się unikać produktów, które wywołują u ciebie uczulenie. Nadwrażliwości pokarmowej pomaga zapobiegać pożywienie bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, olej z wiesiołka dwuletniego i ogórecznika oraz witaminy A i C.

Leczenie chorób skóry

Aromatoterapia

Olejki eteryczne oczyszczają i regenerują skórę oraz regulują jej odczyn. Pomaga to przywrócić jej piękno. Jeśli używa się ich codziennie, pomagają ja wzmocnić, szczególnie na twarzy i dłoniach, czyli tam, gdzie jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Opracuj własny zestaw olejków eterycznych, mieszając je z olejkiem ze słodkich migdałów, olejem z jojoby lub bezzapachowym balsamem do skóry. Smaruj taka mieszanką zniszczona skórę lub użyj do masażu. Możesz tez dodać rozcieńczonego olejku do kąpieli lub okładu.

  • Olejek z szałwii muszkatołowej ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Przeciwdziałają też wysuszeniu skóry nadmiernie suchej i u osób starszych. Nie, wolno stosować tego olejku w pierwszych 20 tygodniach ciąży
  • Olejek cyprysowy ma właściwości ściągające i łagodzące. Reguluje wydzielanie łoju w tłustej skórze. Nie stosuj tego olejku w pierwszych 20 tygodniach ciąży.
  • Olejek eukaliptusowy działa odkażająco i schładza. Stosuj na czyraki, wrzody i pryszcze
  • Olejek geraniowy działa ściągająco i reguluje odczyn skóry . Oczyszcza skórę, zmniejsza stany zapalne, leczy trądzik, przetłuszczająca się skórę i wyprysk z wysiękami. Nie wolno stosować tego olejku podczas ciąży.
  • Olejek jałowcowy działa ściągająco i oczyszcza. Pomaga leczyć trądzik, przetłuszczającą się skórę i wyprysk z wyprysk z wysiękami.
  • Olejek lawendowy działa odkażająco i przeciwzapalnie . Łagodzi wyprysk, poparzenia słoneczne i użądlenia. Wspomaga działanie komórek  i gojenie, ograniczając proces bliznowacenia.
  • Olejek z mięty pieprzowej chłodzi i oczyszcza skórę. Łagodzi swędzenie, choć jego nadmiar może przynieść odwrotny efekt.
  • Olejek z rumianu szlachetnego działa łagodząco i odkażająco. Nadaje się dla skóry wrażliwej lub suchej. Przyspiesza leczenie wyprysku i zapalenia skóry oraz łagodzi inne stany zapalne.
  • Olej sandałowy zmiękcza suchą, starą lub pomarszczona skórę. Łagodzi poparzenia słoneczne, pokrzywę i inne wypryski
  • Olejek z drzewa herbacianego odkaża, działa przeciwzapalne i przeciwgrzybiczo. Doskonale nadaje się do leczenia czyraków i wysypek oraz wszelkich zakażeń skórnych.

Leki ziołowe stosowane w chorobach skóry

Wiele ziół pomaga leczyć choroby skóry. Zapobiegają one zakażeniom, działają przeciwbólowo i zmniejszają bliznowacenie, stosuj je w postaci okładu przygotowanego z gazy zamoczonej w naparze kremu lub maści.

  • Miąższ z aloesu zmiękcza i odżywia suchą skórę, przyśpiesza gojenie po oparzeniach i urazach. Zapobiega również wysypce pojawiającej się po goleniu.
  • Nasiona łopianu działają oczyszczająco. Dobrze nadają się do leczenia wyprysku, zapalenia skóry, łuszczycy, ropni i trądziku.
  • Rumian szlachetny ma właściwości odkażające i łagodzące. Przyśpiesza również proces gojenia.
  • Gwiazdnica pospolita łagodzi podrażnienia skóry towarzyszące wypryskowi i łuszczycy. Nadaje również skórze miękkość oraz usuwa swędzenie towarzyszące wysypce.
  • Kwiatostan bzu czarnego, środek przeciwzapalny, jest od wieków stosowany w medycynie ludowej, jako lek na wrzody, oparzenia, rany. Destylowany wyciąg z tego zioła jest doskonałym tonikiem oczyszczającym od skóry do twarzy
  • Nagietek to skuteczny środek pierwszej pomocy na rany, oparzenia i stłuczenia, ponieważ łagodzi stany zapale i zwalcza zakażenia
  • Róża oczyszcza skórę i przywraca jej charakterystyczność. Wygładza również zmarszczki i pomaga zwalczać trądzik. Ponadto ściąga skórę, przyspiesza gojenie ran i stłuczeń oraz ogranicza obrzęki.
  • Oczar wirginijski stosowany był przez Indian amerykańskich od wielu wieków. Ma on silne działanie odkażające, gojące i ściągające, dlatego jest używany do tamowania krwi oraz na opuchnięcia i rany. Działa tez dobrze na stłuczenia i żylaki. Można go stosować bezpośrednio na nie uszkodzona skórę, przed zastosowaniem na ranne powinniśmy go rozcieńczyć.

Leki z kredensu

  • Soda oczyszczona wysusza i łagodzi wysypkę wywołana poparzeniem jadowitym
  • Sok z buraków lub kapusty oczyszcza krew i korzystnie wpływa na przetłuszczającą skórę, podatną na krosty. Pij pół szklanki  jednego z tych soków 1-2 razy dzienni przez 10 dni.
  • Marchew działa odkażająco i przyśpiesza gojenie. Stosuj ostudzony wywar na skórę, by złagodzić popękania, szorstkość i świąd.
  • Ogórek łagodzi stany zapalne połączone ze swędząca wysypką. Sok z ogórka, to również doskonały tonik oczyszczający do przetłuszczającej się skóry twarzy. Pokrój ogórek w kostkę i gotuj w litrze wody przez 15 minut. Odcedź i wyciśnij przez płótno lub sitko.
  • Olej lniany zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega 3, które działają korzystnie na skórę . Posmaruj nim sucha skórę lub dodaj do kąpieli.
  • Miód ma właściwości odkażające. Posmaruj niewielka ilością skórę objętą zakażeniem.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy skóra nie zdrowieje, mimo zastosowania naturalnych, środków leczniczych lub jej stan pogarsza się
  • Gdy zmiany skórne pojawiły się wokół oczu
  • Gdy niemowlę lub dziecko cierpi na zmiany skórne, które nie są pieluszkowym zapaleniem skóry lub ciemieniuchą

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

Wysypce towarzyszy gorączka, ból głowy, senność, sztywność karku, duszność lub osłabienia i omdlenia

Reply