Co zapewnić pracownikom podczas upału?

upały w miejscy pracy

Co powinien zapewnić pracodawca podczas upału?

Każdy, kto prowadzi własną firmę, zapewne zdaje sobie sprawę, że pracownicy, którzy czują się komfortowo w swoim miejscu pracy, wykonują swoje obowiązki o wiele wydajniej i efektywniej. Zapewnienie dobrego samopoczucia zatrudnionym osobom to ważny krok do sukcesu całej firmy.

Podczas upału zarówno pracownikom biur, jak i zapewne wszystkim obywatelom, dokuczają wysokie temperatury. Pracodawcy szczególnie w tym czasie powinni spełnić kilka podstawowych obowiązków określonych w Kodeksie Pracy, gdyż  z powodu wysokich temperatur może dojść do odwodnienia organizmu, a nawet do udaru cieplnego

Po pierwsze – napoje podczas upału

Jeśli temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi na stanowisku pracy przekracza 25-28 stopni Celsjusza, pracodawca powinien zapewnić nieodpłatnie zimne napoje w ilości, która zaspokoi potrzeby pracowników. Chodzi tutaj przede wszystkim o wodę zdatną do picia, a warunkach szczególnie uciążliwych także inne napoje (np. napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy).

W przypadku nie wypełnienia przez pracodawcę powyższego obowiązku, pracownicy mają prawo zgłoszenia tego faktu do Inspekcji Pacy, co skutkuje nałożeniem na pracodawcę kary grzywny. Zastąpienie obowiązku zapewnienia napojów poprzez wypłatę ekwiwalentu dla zatrudnionych osób jest niedopuszczalne.

Po drugie – nasłonecznienie i klimatyzacja

W przypadku firm, gdzie stanowiska pracy mieszczą się w biurach lub innych zamkniętych pomieszczeniach, ważne jest, by znajdujące się tam okna były zabezpieczone przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Pracodawca może zadbać o to poprzez zamontowanie np. rolet lub żaluzji.

Kolejnym istotnym elementem jest również sprawna klimatyzacja. Nie chodzi tu tylko o jej zakupienie i montaż. Najważniejsza jest jej systematyczna konserwacja. Niedopilnowanie tej kwestii może doprowadzić do nagromadzenia w klimatyzacji bakterii legionella, powodującej ostre zapalenia płuc. Strumień zimnego powietrza wydostającego się z klimatyzacji nie powinien doprowadzić do przeciągów oraz wyziębienia pomieszczeń, a także nie może być skierowany bezpośrednio na stanowiska pracy.

Troska o pracowników kluczem do sukcesu

Pracownicy odczuwający troskę pracodawcy z pewnością nabierają do niego zaufania, a także pozytywnego nastawienia do pracy. Gdy czują się komfortowo na swoim stanowisku są zadowoleni, a efektywność i wydajność ich pracy wzrasta. Wypełnienie powyższych obowiązków przez pracodawce nie kosztuje go wiele, a niewątpliwie wypływa pozytywnie na funkcjonowanie całej firmy.

Reply