Cukier – czy to naprawdę biała śmierć?

cukierO cukrze często mówi się i słyszy, że jest to biała śmierć, że ma szkodliwy wpływ na cały organizm i że warto dla własnego dobrego zdrowia i samopoczucia ograniczyć jego spożycie do minimum.

Dlaczego jednak powinniśmy z niego zrezygnować? Ile jest prawdy w opinii, iż cukier to właśnie owa tytułowa biała śmierć? Wyjaśniamy poniżej.

Jak produkuje się biały cukier?

Biały cukier, którego codziennie używamy do słodzenia kawy, herbaty, do wypieków, który znajdujemy w czekoladzie, ciastkach itp., produkowany jest z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych, oczyszczonych w procesie rafinowania (w czasie którego wykorzystuje się dwutlenek siarki, siarczan sodu czy ultramarynę) zupełnie z jakichkolwiek substancji odżywczych. Powstała w ten sposób sacharoza nie posiada żadnych wartości odżywczych, dlatego dostarcza naszemu organizmowi jedynie pustych, zupełnie niepotrzebnych kalorii.

Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Cukier, którego dostarczamy do organizmu, jedząc ciastko, czekoladę, słodząc kawę czy herbatę, na krótko podnosi poziom energii, równocześnie jednak wprowadzając chaos w pracy trzustki. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny we krwi, powodując tym samym obniżenie sprawności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej, zaburza przemianę materii, sprawiając, że organizm zaczyna wytwarzać kwasy organiczne, upośledzając przemianę mineralną, mineralizację kości, powodując upośledzenie przyswajania witamin czy powstawanie kamieni nerkowych.

Cukier zwiększa też odkładanie się tłuszczu w związku z tym, że stanowi jedynie puste kalorie, ma też, co zaznaczono już wcześniej, bardzo negatywny wpływ na pracę naszego mózgu. Badania naukowe udowodniły, iż ludzie, którzy spożywają zbyt dużo cukru, częściej mają zaburzenia snu, stresują się, są przemęczone i nieszczęśliwe. Dodatkowo biały cukier podrażnia śluzówkę żołądka i uszkadza błonę śluzową jelit, przyczynia się do zaburzeń procesów trawiennych, a w rezultacie prowadzi do zaparć, niszczy szkliwo i tkankę kostną, zwiększa ryzyko egzemy czy alergii zwłaszcza u dzieci.

Korzyści z ograniczenia cukru

Jeżeli zrezygnujemy z cukru, odczujemy wymierne korzyści związane z tą sytuacją. Poprawimy więc swój nastrój i zdolność do koncentracji oraz skupienia, podkręcimy pracę swojego układu pokarmowego, odpornościowego, zapobiegniemy gromadzeniu się niepotrzebnego tłuszczu i – w dalszej perspektywie – unikniemy wielu niebezpiecznych chorób, z cukrzycą czy problemami z układem krążenia na czele.

Sposoby na ograniczenie spożycia cukru

Przede wszystkim, aby ograniczyć spożycie cukru, także pod postacią słodyczy, musimy uświadomić sobie, jak ważne jest to dla naszego zdrowia i wyglądu. Najgorzej będzie w sytuacji, gdy jesteśmy uzależnieni od słodyczy – wówczas trzeba dokładnie przyjrzeć się swojemu problemowi, zdiagnozować, kiedy najczęściej sięgamy po słodycze, dlaczego to robimy itp. Jeżeli stopniowe usuwanie cukru z diety nie daje rezultatu i dalej mamy nieodpartą ochotę na czekoladę czy ciastka, konieczne są bardziej radykalne kroki – rezygnacja ze słodyczy na przynajmniej kilka dni i obserwowanie swojej reakcji na takie zachowanie.

Cukier możemy zastąpić miodem, cukrem nierafinowanym, czyli nieoczyszczonym, melasą trzcinową lub buraczaną, syropem klonowym, lukrecją, stewią czy fruktozą – wszystkie te substancje są bezpieczniejsze niż spożywany najpowszechniej cukier biały.

Wpływ białego cukru na organizm człowieka omówiony został poniżej. Zapraszamy do obejrzenia!

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=am9P_Yy82O4[/tube]

Reply