Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek jest początkiem ostatniego tygodnia karnawału i jest to święto zwyczajowe. W ten dzień każdy z nas chętnie zajada się pysznymi pączkami z różą, z budyniem czy adwokatem. Pewien przesąd mówił, że jeśli ktoś nie zje ani jednego pączka w tłusty czwartek, to dalsza część roku nie będzie dla niego pomyślna.

Tradycja ta towarzyszy naszym rodakom od kilku wieków. W dawnych czasach biesiadowanie w zapusty trwało przez dobre kilka dni, bo aż do wtorku przez Popielcem. Tłusty Czwartek od lat kojarzy się z pączkami. Zwyczaj ich masowej konsumpcji kiedyś miał także przyczyny ekonomiczne, gdyż przed postem należało wykorzystać wszystkie zapasy tłuszczu, cukru, jaj oraz owoców – tak więc był to najlepszy sposób na zużycie tych składników. W dzisiejszych czasach wiadomo, że pączki możemy kupić każdego dnia i są po prostu wszędzie, nie tylko w cukierniach, ale też w zwykłych sklepikach.

Spożywanie tych słodkości ma niestety również swoje wady. Szczególnie są one zgubne dla kobiet będących na diecie, gdyż jeden pączek może mieć nawet 400 kcal, w zależności od tego jakie ma w środku nadzienie. Jednak w ten jedyny dzień w roku można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, a zjedzone przez nas pączki czy faworki spalić, np. idąc na dłuższy spacer. Przed nami przecież 40 dni postu, dlatego w tłusty czwartek możemy zapomnieć chociaż na chwilę o liczeniu kalorii :)

Reply