Cukrzyca – choroba wyjątkowa

glukometr

Cukrzyca – choroba wyjątkowa

Problemy związane z cukrzycą trudno sobie wyobrazić, przez co choroba może wydawać się jakby mniej „realna”. Jest jednak jak najbardziej rzeczywista a problem wysokiego poziomu cukru we krwi nie kończy się na samej krwi. Cukrzyca nie należy do chorób, które zostawiasz w gabinecie lekarza- zabierasz ją ze sobą wszędzie.

Możesz jednak z nią walczyć i nieustannie poprawiać stan swojego zdrowia. Każdego dnia robimy bowiem tysiące rzeczy, o których nawet nie myślimy –  zaczynając od wypicia porannej kawy po włączenie komputera. Niektóre z tych czynności przy odpowiednim zmodyfikowaniu pomagają czuć się świetnie przez cały dzień. Kilka drobnych rad przedstawionych w tym artykule przyczyni się do uzyskania przez Ciebie lepszej kontroli nad poziomem cukru. Nieskomplikowane pomysły, które możesz zrealizować w ciągu kilku minut z pewnością przełamią codzienną rutynę. Regularne stosowanie kilku z podanych sugestii, w miarę upływu czasu przyczyni się do poprawy Twojego samopoczucia.

Co warto wiedzieć o cukrzycy?

W przypadku większości chorób nietrudno stwierdzić, co jest nie tak, i w jaki sposób to naprawić. Z cukrzycą jest inaczej. Jej istota jest związana z niezdolnością organizmu do wytwarzania i/lub dostatecznego wykorzystania hormonu zwanego insuliną.  Jego zadaniem jest przetwarzanie glukozy, czyli zawartego we krwi cukru, który stanowi paliwo komórek.  Brutalna prawda na temat nowoczesnej opieki zdrowotnej jest taka, iż osoba w białym fartuchu nie ma czasu na to, by niemal dzień po dniu sprawdzać, jak jej pacjenci radzą sobie ze swoją cukrzycą. Oczywiście możesz zostać zbadany, mogą zlecić ci analizy laboratoryjne, wypisać recepty itd., jednak to Ty od momentu, gdy się obudzisz i wypijesz poranną kawę, do chwili, gdy ponownie zaśniesz, nieustannie masz wpływ na swoje samopoczucie oraz organizm. Wielu cukrzyków doskonale wie, że należy jeść bardziej pożywne produkty w porcjach rozsądnej wielkości, więcej ćwiczyć, a nawet zwracać większą uwagę na poziom stresu czy nawyki związane ze snem.  Nic więc dziwnego, że ludzie ze zdiagnozowaną cukrzycą mają niewątpliwie lepsze nawyki, więcej energii i zapewne lepsze poczucie panowania nad własnym życiem. Co jest zatem potrzebne, by spowolnić rozwój choroby? Odpowiedź jest prosta: potrzebujesz jedynie zwyczajnej determinacji i konsekwencji. Na początek kilka nawyków, których warto byś nabrał.

1.      Monitoruj poziom cukru

Zdecydowanie łatwiej osiągamy cele, jeśli sukcesywnie sprawdzamy wyniki swoich poczynań. W przypadku cukrzycy będzie odnosić się to do mierzenia  poziomu glukozy w kropli krwi. Codziennie, nawet kilka razy w zależności od sytuacji. Wyniki tego krótkiego badania świadczą o tym, jak twój organizm reaguje na to, co jesz, na leki, które przyjmujesz, na ćwiczenia, które wykonujesz a nawet na stresy, jakim ulegasz.

2.       Kontroluj kalorie

Wiele badań dowodzi, że obniżenie masy ciała o ok. 5-7 %, czyli u osoby ważącej 70 kg o jakieś 4 kg -może zmniejszyć oporność tkanek na insulinę, zwiększyć wydzielanie tego hormonu i obniżyć tym samym poziom cukru we krwi. Główną metodą osiągnięcia celu jakim jest utrzymywanie właściwej wagi ciała, przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb żywieniowych organizmu, jest zwiększenie ilości zjadanych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Należy pamiętać także o ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa, lodów, ciastek i innych niezdrowych przysmaków. Oczywiście wielkość porcji także ma znaczenie. Utrata masy ciała to niemal priorytet w walce z tą chorobą.

3.       Węglowodany

Węglowodany – to głównie one powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Kontrola ilości spożywanych węglowodanów jest więc niezwykle istotna. Niektóre produkty podnoszą bowiem poziom cukru we krwi bardziej i szybciej niż inne. Ważne więc będzie spożywanie produktów pełnoziarnistych ( na przykład razowy chleb, płatki owsiane, kasza jęczmienna) i ograniczenie ilości spożywanych produktów sporządzonych z białej mąki (bułeczki). Oznacza to również rezygnację z pokarmów bogatych w skrobię (ryż, ziemniaki, a także słodzone napoje).

4.       Wysiłek fizyczny

Otyłość uznana jest przez ekspertów za jeden z czynników odpowiedzialnych za wzrost liczby przypadków  cukrzycy. Kiedy więcej się ruszamy spalamy więcej kalorii. Banał? Możliwe ale niezwykle istotny. Możemy obniżyć masę ciała stosując odpowiednią dietę, ale bardziej wydajne będzie połączenie jej z aktywnością fizyczną.  Rozwijając mięśnie, poprawiamy przemianę materii. Zwiększenie aktywności fizycznej i w konsekwencji utrata tłuszczu sprawia, że komórki stają się bardziej wrażliwe na insulinę. I dzięki temu właśnie będą przyjmować więcej glukozy, a poziom cukru we krwi obniży się.

5.       Poziom cukru oraz ciśnienie krwi w ryzach

Przeciwdziałanie cukrzycy skupia się na utrzymaniu cukru we krwi na poziomie możliwie najbliższym normy. Takie postępowanie ma zapobiec uszkodzeniom oczu, nerek i nerwów, czyli częstym komplikacjom związanym z cukrzycą. Innym problemem zdrowotnym, często wiążącym się z wysokim poziomem cukru, to wysokie ciśnienie krwi. Działania, które pomagają kontrolować poziom cukru ( ćwiczenia, zdrowa dieta, utrata wagi) są także bardzo ważne dla serca.

6.       Wsparcie

Każdy chory na cukrzycę potrzebuje lekarza-doradcy. Konieczne jest współdziałanie ze specjalistami, którzy regularnie będą oceniać różne aspekty stanu twojego zdrowia. Nieocenione będą rady lekarza diabetologa, czasami dietetyka, który pomoże ustalić zestaw produktów żywnościowych. Możesz potrzebować również okulisty, dermatologa bądź dentysty. Postaraj się także znaleźć dobrego farmaceutę, który udzieli ci porad dotyczących leków.

Cukrzyca jest chorobą postępującą. Ignorowana nie przyniesie niczego dobrego. Stosunkowo łatwo można obniżyć ryzyko wystąpienia związanych z nią problemów zdrowotnych. Czując się lepiej, mając motywację, mamy energię by dokonywać następnych zmian w naszym życiu. Odpowiednia dieta oraz codzienny spacer, który łagodzi stres, zaczną sprawiać ci przyjemność. Stąd już tylko krok do budzenia się rano z bardziej pozytywnym nastawieniem do życia. Skoro już zdiagnozowano u ciebie cukrzycę, to dlaczego nie uczynić z niej pretekstu do prowadzenia zdrowszego, przyjemniejszego życia?

Reply