Czy warto jeść leśne grzyby?
Leśne grzyby to hit zwłaszcza jesienią, kiedy rozpoczyna się sezon na ich zbieranie i grzybiarze masowo udają się z koszykami do lasu na grzybobranie.
Generalnie jednak jadamy ich raczej niewiele, stąd raczej rzadko zastanawiamy się nad tym, jaką mają wartość odżywczą, i raczej traktujemy je jako dodatek smakowy.
Wartość odżywcza grzybów
Co więc warto wiedzieć na temat grzybów? Są one dobrym urozmaiceniem diety – zawierają bowiem błonnik i nieco soli mineralnych.
Nie powinniśmy jednak jadać ich zbyt często – maksimum to ok. 25 dag na tydzień. Fakt ten wiąże się z tym, iż grzyby leśne zawierają związki chemiczne, które mogą być rakotwórcze. Nie powinny więc raczej spożywać ich dzieci oraz osoby starsze, zrezygnujmy także ze spożywania grzybów na kolację, gdyż są ciężkostrawne – w ich składzie znajduje się dużo błonnika, w tym substancji chitynowych, które w ogóle nie ulegają trawieniu.
Warto również pamiętać o tym, że od katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku polskie lasy są skażone radioaktywnym cezem, którego rozkład trwa ok. 40 lat. Skażone nim porcje grzybów kumulują więc ten składnik w organizmie, gromadzą również metale ciężkie, takie jak kadm czy ołów. Lepiej więc dla własnego dobra i zdrowia jeść je z umiarem.
Jak zbierać grzyby
Zbieranie grzybów nie jest zbyt skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam uniknąć groźnych dla zdrowia, a czasami nawet życia błędów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
- Nie zbierajmy bardzo młodych grzybów ani starych – trudniej prawidłowo ocenić w ich przypadku gatunek i łatwiej o pomyłkę.
- Wkładajmy grzyby do przewiewnych koszy, nigdy do foliowych torebek, w których mogłyby się zagrzać.
- Wstępnie oczyśćmy grzyby już w lesie, wyrzucając wszystkie te, których nie jesteśmy w 100% pewni.
- Bierzmy ze sobą leksykon grzybów, zwłaszcza jeżeli w dziedzinie grzybobrania stawiamy dopiero pierwsze kroki.
Jak przyrządzać grzyby
Grzyby przyrządzajmy zaraz po przyniesieniu do domu. Nie wolno ich zostawiać nieoczyszczonych do następnego dnia. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie potrawy, trzeba je przebrać, umyć, zagotować i wstawić do lodówki, ale nie dłużej niż na 2 doby.
- Gotujmy je w naczyniach emaliowanych (bez odprysków) albo z żaroodpornego szkła. Sól dodawajmy pod koniec gotowania.
- Unikajmy jedzenia surowych grzybów – jadalne też mogą wywołać zatrucie!
- Pamiętajmy, że 4 miejsce w czarnych statystykach zajmują zatrucia wywołane przez grzyby jadalne, w wyniku niewłaściwego przechowywania, przyrządzenia lub użycia starych, zapleśniałych owocników.
Przepis na kurki z ryżem
Składniki:
- 50 dag świeżych kurek
- szklanka ryżu
- sól
- pieprz
- cebula
- łyżka masła
- 2 łyżki oleju
- łyżeczka mąki
- 2 łyżki śmietany.
Sposób przygotowania:
Grzyby umyć, osączyć, pokroić. Na patelni rozgrzać olej, zeszklić pokrojoną cebulę, dodać masło i grzyby. Dusić na wolnym iogniu ok. 20 min. Zagęścić mąką ze śmietaną, przyprawić do smaku. Ryż ugotować, polać sosem z grzybami.