Czym jest światło?
Niemal całe światło, jakie nas otacza, pochodzi od Słońca. Jest ono formą energii wysyłaną przez tę najbliższą nam gwiazdę. Światło pokonuje przestrzeń kosmiczną z niewyobrażalnie dużą prędkością. W Wszechświecie nie znajdziemy niczego co poruszałoby się szybciej niż światło.
Nie tylko Słońce wysyła do nas promienie świetlne – robią to również odpowiednio nagrzane przedmioty. Pochodnie, ognie sztuczne oraz żarówki – wszystkie te przedmioty wydzielają światło. Tę właściwość posiadają również niektóre organizmy żywe, na przykład świetliki. Świetlik jest to owad, który potrafi rozjarzyć się bladozielonkawym światłem. W czasie godów samice wabią nim samców.
Ludzie pierwotni rozświetlali ciemności za pomocą zwierzęcego tłuszczu, który palili w kamiennych kagankach (tak zwane kaganki oliwne). Później człowiek nauczył się wytwarzać świece. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz skonstruował lampę naftową. Dziś niemal całkowicie została ona zastąpiona światłem elektrycznym.
Szkło zwykle jest przeźroczyste – nie zatrzymuje światła, więc możemy przez nie obserwować różne przedmioty. Plastyk zaś jest przeświecający – przenika przez niego część promieni świetlnych. Nie zapewnia on wyraźnego widzenia. Światło nie jest w stanie przejść na przykład przez gruby papier.
Światło odbija się od powierzchni wody, a następnie trafia do naszych oczu. To zjawisko nazywa się odbiciem.
Światło rozchodzi się wzdłuż linii prostych. Promienie świetlne mogą ulec rozproszeniu, ale nie potrafią zakrzywiać swego toru tak by omijać przeszkody.
Cienie powstają wtedy, gdy światło natrafi na przedmioty, przez które nie potrafi przeniknąć. Zostaje ono wtedy zatrzymane, a za przeszkodą powstaje ciemna plama,czyli cień.
W tęczy ukazują nam się wszystkie barwy zawarte w świetle słonecznym. Promienie Słońca przenikające prze krople deszczu rozszczepiają się na podstawowe kolory składowe.
Jabłko ma kolor czerwony, ponieważ jego powierzchnia pochłania wszystkie barwy składowe światła poza czerwoną. Czerwień odbija się od skórki owocu i tak trafia do naszych oczu.