Dieta garściowa
Jest to jedna z popularniejszych diet, głównie dzięki promowaniu jej przez gwiazdy popkultury. Jest ona jednak niczym innym, jak nieco zmodyfikowaną dietą 1000 kalorii, a jej ułatwienie polega na tym, że nie trzeba liczyć kalorii, co będzie wielką zachętą da osób, które nie lubią albo nie potrafią tego robić.
Zasady diety garściowej
Zasady tej diety są bardzo proste: należy jeść 5 lub 6 posiłków dziennie, a objętość każdego z nich musi mieścić się w jednej garści. Oczywiście nie trzeba każdego pokarmu brać w dłoń, by sprawdzić, czy spełnia tę zasadę, wystarczy przyjąć, że standardowa garść to objętość 250 ml (czyli szklanka) oraz waga 250 g. Najprościej będzie więc odmierzać jedzenie szklanką.
Co i kiedy jeść na diecie garściowej?
Posiłki na diecie garściowej powinno się spożywać co 2,5 lub 3 godziny. Dzięki temu, mimo iż racje są raczej niewielkie, nie grożą ataki nagłego głodu, a organizm stale zajęty jest trawieniem i co krótki czas dostaje nowy zastrzyk energii. Oczywiście nie wystarczy samo zmniejszenie porcji, lecz trzeba też zadbać, by jedzenie było zdrowe i niskokaloryczne.
Najlepsze będą warzywa, zwłaszcza zielone, a także produkty z pełnego ziarna i wartościowe białko, które znaleźć można w drobiu, rybach i owocach morza. Unikać należy zaś czerwonego mięsa, tłuszczów, białego pieczywa, słodyczy, soli i produktów wysoko przetworzonych – najgorsze są konserwy, potrawy z proszku itp. Ponadto należy pić duże ilości wody mineralnej i zielonej herbaty. Dopuszczalna jest również kawa, ale tylko 1 filiżanka dziennie.
Nawet 5 kg w miesiąc!
Odchudzanie się w ten sposób jest mało kłopotliwe i nie wymaga wielu wyrzeczeń, ale mimo to dieta jest skuteczna – można na niej schudnąć nawet 5 kg miesięcznie. Jednak nie nadaje się ona dla wszystkich: nie mogą jej stosować kobiety w ciąży i karmiące, osoby cierpiące na poważne choroby, którym lekarz nie zezwoli na stosowanie diety oraz młodzież w okresie dojrzewania.
Zalety diety
Do najważniejszych zalet diety garściowej można zaliczyć regularność spożywania posiłków, która po jakimś czasie stosowania diety powinna wejść w krew. Ważne jest również to, iż szybko można ujrzeć efekty jej działania, co jest bardzo motywujące, ponadto dietę tę można stosować nawet przez całe życie (o ile nie pojawią się jakieś problemy zdrowotne) jako sposób zrównoważonego żywienia.
Wady diety
Wad jest znacznie mniej, bo są to jedynie możliwe problemy z trawieniem (które jednak zdarzają się stosunkowo rzadko), zbyt mała ilość kalorii na dobę (która dla części osób może okazać się w pełni wystarczająca), a także możliwość zachorowania na anemię z powodu niewystarczającej ilości zwierzęcego białka i węglowodanów w diecie.
Tego ostatniego można jednak uniknąć, wystarczy tylko bacznie obserwować swój organizm i jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy, jak nadmierna senność czy osłabienie, należy zgłosić się do lekarza, by przekonać się, czy jest to skutek diety.