Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii

 

Stosując dietę „1000 kalorii” można schudnąć średnio od 6 do 8 kg na miesiąc. Mimo iż codzienne menu na tej diecie nie może przekraczać 1000 kalorii, proponowane posiłki są skomponowane w taki sposób, że organizm dostaje wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne mu substancje, takie jak witaminy i mikroelementy, białka, tłuszcze oraz węglowodany. Sekret polega na tym, że posiłki są mocno odtłuszczone oraz lekkostrawne.

5 posiłków dziennie

Najważniejszą zasadą diety „1000 kalorii” jest odpowiednie rozplanowanie posiłków w ciągu dnia. Koniecznie musi ich być 5, tak by  organizm co pewien czas dostawał zastrzyk energii i potrzebnych mu składników, a także, by nie odczuwać głodu. W dodatku na każdy posiłek przypada konkretna ilość kalorii jakie można, a nawet trzeba przyjąć. Na śniadanie przypada więc 250 kcal, na drugie śniadanie 100 kcal, na obiad 350 kcal, podwieczorek – 100 kcal,  a na Dieta 1000 kaloriikolację – 200 kcal.

Czas trwania diety

Ważny jest również okres stosowania tej diety, gdyż bez żadnego uszczerbku na zdrowiu każdy człowiek może być na niej przez miesiąc. Po tym czasie trzeba skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że dalsze jej stosowanie nie doprowadzi do poważnych niedoborów w organizmie jakichś ważnych substancji. Jednak rzadko się to zdarza, gdyż według specjalistów od żywienia dieta ta jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej racjonalnych, choć trzeba pamiętać, że osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia ( na przykład ciężko pracujące fizycznie) potrzebują więcej kalorii, zatem mogą na przykład zwiększyć ich ilość o choćby 500 kcal, zaś osoby, którym nie zależy na utracie masy ciała lecz chcą po prostu zdrowo się odżywiać, powinny stosować dietę 2000 kcal.

Dieta 1000 kaloriiOdchudzanie i poprawa samopoczucia

Dieta polegająca na liczeniu kalorii nie tylko ma za zadanie obniżyć wagę, ale także potrafi poprawić samopoczucie oraz pełni bardzo ważną funkcję polegającą na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników w optymalnych ilościach. W dodatku systematyczność spożywania posiłków wyrabia dobre nawyki żywieniowe i pozwala już po zakończeniu diety na dobre wprowadzić je w życie. Wpływa to na poprawę trawienia oraz zapobiega napadom głodu.

Dieta 1000 kalorii – jadłospis

Podczas komponowania posiłków w ramach „diety 1000 kalorii” należy zwracać uwagę na pewne ważne zasady, by odchudzanie było jeszcze skuteczniejsze, a jadłospis zdrowy. Do najważniejszych wskazań należą:

  • spożywanie pełnoziarnistych produktów, a najlepiej zastępowanie nimi zwykłych, tak więc należy wybierać ciemne pieczywo zamiast jasnego czy brązowy ryż zamiast białego,
  • ograniczenie spożywania cukru,Dieta 1000 kalorii
  • znaczące zmniejszenie spożywania tłuszczów trans (dlatego nie wolno smażyć jedzenia na oleju i trzeba unikać słodkich wypieków typu ciasta czy pączki),
  • zmniejszenie spożycia nasyconych tłuszczów znajdujących się w tłustym serze, śmietanie, maśle oraz mięsie i jednoczesne zwiększenie ilości spożywanych tłuszczów nienasyconych, których najbogatszym źródłem są tłuste ryby morskie oraz oliwa z oliwek,
  • unikanie przetworzonego jedzenia (z puszek, konserw czy zup w proszku) i zastępowanie go świeżymi, wartościowymi produktami,
  • przyjmowanie dużych ilości płynów – optymalnie 2 litry dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej oraz niesłodzonych herbatek owocowych i ziołowych,  a także niedoprawianych soków owocowych i warzywnych, najlepiej przyrządzanych w domu (można rozcieńczać je wodą).

Reply