Kenia

kenia

Kenia

Położenie: Kenia to państwo znajdujące się w Afryce Wschodniej nad Oceanem Indyjskim, graniczące z Tanzanią, Ugandą, Somalią, Sudanem oraz Etiopią
Powierzchnia: 582 646 km
Stolica: Nairobi
Główne miasta: Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret

 

keniaWarunki naturalne

Jest to kraj leżący na równiku. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wąska bagienna równina. Większość obszaru zajmują wyżyny, które rozciągają się na wysokości od 500 m na północy do 3000 m na południu. Na zachodzie wyżynę przecina głęboki rów tektoniczny – Wielki Rów Wschodni. Nad wyżyny wznoszą się masywy wulkaniczne, m.in. potężny, pokryty lodowcami masyw Kenia, będący zarazem najwyższym wzniesieniem kraju (5199 m n.p.m.) oraz drugą co do wielkości górą Afryki (po Kilimandżaro). Na zachodzie wyżyna kenijska opada do kotliny Jeziora Wiktorii (Ukerewe). Dwie największe rzeki, Tana i Galana, uchodzą do Oceanu Indyjskiego. Na północy i północnym wschodzie wiele rzek ma charakter okresowy. Przy granicy z Etiopią leży słone jezioro Turkana, największe jezioro Kenii.

Klimat

Klimat w Kenii jest podrównikowy suchy z jedną porą deszczową, na południu wilgotny z dwiema porami deszczowymi (kwiecień-maj, listopad-grudzień). Temperatury na całym obszarze są wyrównane. Ilość opadów maleje od wybrzeża – 1200 mm, do 250 mm we wnętrzu kraju; w górach do 2500 mm.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=SmYAwd1KHFo[/tube]

 

słonieFauna i flora

Północ i wschód kraju zajmują spalone słońcem sawanny z drzewem kandelabrowym i półpustynie z roślinnością kolczasto-trawiastą. W części zachodniej występuje naturalna szata roślinna, czyli trawiaste sawanny. W górach zaznaczają się piętra klimatyczne i roślinne: wilgotne lasy równikowe na stokach, powyżej 1500 m rzadkie lasy i sawanny, powyżej 3000 m łąki wysokogórskie. W masywie Kenii powyżej 3300 m znajduje się park narodowy. Ze względu na olbrzymie bogactwo występujących gatunków roślin i zwierząt (słoń afrykański, nosorożec czarny, bawół afrykański, lew, lampart, hipopotam, lizar, flaming, pelikan, sekretarz) utworzono około 40 rezerwatów i parków narodowych, m.in: Kenia, Elgon, Meru, Aberdare, Nairobi i Tsavo. Na wybrzeżu występują rafy koralowe. Z powodu kłusownictwa zagrożonym gatunkiem jest słoń.

Historia

Na podstawie wykopalisk archeologicznych przyjmuje się, że Kenia należy do obszarów, gdzie przed 3 milionami lat pojawili się praludzie. W starożytności (przed naszą erą) do wybrzeży docierali kupcy feniccy. Między VII a X wiekiem zaczęli się osiedlać Arabowie, którzy utworzyli tu kilkanaście sułtanatów, stopniowo umacniając wpływy. Kupcy arabscy prowadzili ożywiony handel, m.in. z Chinami. W XVI wieku Portugalczycy przejęli kwitnące placówki handlowe, m.in. Mombasę i Malindi, ale w następnych stuleciach musieli je zwrócić Arabom. W XVIII wieku na tereny Kenii przybyli Masajowie i inne plemiona murzyńskie, jednakże ich migracja została w połowie XIX wieku powstrzymana przez lud Kikuju. W 1837 tereny zostały podbite przez sułtana Zanzibaru. W tym czasie zaczęli tu docierać misjonarze i kupcy europejscy.

keniaW roku 1886 włączono Kenię do posiadłości brytyjskich, jednakże przy włączaniu Białych Wzgórz Kikujowie stawiali silny opór. W roku 1901 wybudowano linię kolejową z Mombasy do Jeziora Wiktorii, co sprzyjało napływowi białych osadników. W roku 1920 Kenia stała się kolonią brytyjską, a pas przybrzeżny – protektoratem. Kikujowie ponownie rozpoczęli walkę o odzyskanie niepodległości, która nasiliła się po II wojnie światowej. Tajny ruch partyzancki Mau-Mau doprowadził w latach 1952— 1957 do wielkiego powstania antybrytyjskiego, krwawo stłumionego. Bezpośrednim powodem chwycenia za broń przez powstańców było zdelegalizowanie Afrykańskiego Związku Kenii (KAU), domagającego się zniesienia ustaw dyskryminujących rodzimą ludność i autonomii, oraz aresztowanie Jomo Kenyatty, przywódcy związku. Pełną niepodległość Kenia uzyskała w roku 1963.

Od grudnia 1964 roku państwo stało się republiką, członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth of Nations). Do roku 1978 prezydentem państwa był Jomo Kenyatta, a po jego śmierci funkcję tę objął Daniel Arap Moi. W latach osiemdziesiątych sytuacja ekonomiczna kraju znacznie się pogorszyła na skutek pogłębiającej się inflacji, klęski suszy i rosnącego bezrobocia. Za rządów Daniela Arapa Moi pogłębiła się przepaść między ludnością biedną a bogatymi warstwami społeczeństwa. Na tym tle dochodziło do krwawych rozruchów (w 1984 wojska dokonały masakry ponad 2000 osób w Wajtr). W roku 1991 zmodyfikowano konstytucję i wprowadzono system wielopartyjny (dotąd działalność partii politycznych była zabroniona), a w roku 1992 przeprowadzono demokratyczne wybory.

żyrafyKultura i sztuka

Tak jak w większości krajów czarnej Afryki rozwijała się przede wszystkim sztuka obrzędowa, głównie rzeźba, oraz użytkowa, m.in. ceramika, tkactwo, wyroby ze skóry i złota. Wraz z kolonizacją kraju przez Arabów – wpływ sztuki islamu, a następnie wzorów europejskich. Podobnie działo się w literaturze: była to przede wszystkim literatura ludowa, najpierw przekazywana ustnie, a następnie w formie pisanej: bajki, przysłowia, legendy, pieśni i opowiadania. Najstarsze zabytki piśmiennictwa, zapisane alfabetem arabskim w dialekcie suahili, pochodzą z XII i XVI wieku. Współczesna literatura tworzona jest zarówno w języku suahili, jak i po angielsku.

Atrakcyjne miejsca

Główną atrakcją kraju są kenijskie parki narodowe, w których na wolności żyją zwierzęta tamtego regionu świata. Rozwojowi turystyki międzynarodowej sprzyjają także czyste plaże na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. W Mombasie zobaczyć można fortyfikacje z XVI i XVII wieku, w których obecnie mieści się muzeum.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=0HzCqiTLf2I[/tube]

Reply