Najmniejsze państwa świata

Najmniejsze państwa świata

Najmniejsze państwa świata

Zmieściłyby się w małym mieście lub nawet dzielnicy, ale są państwami. O ich wyjątkowości decyduje jednak nie tylko wielkość terytorium.

Można je klasyfikować według liczby mieszkańców lub rozmiarów. W Mistrzostwach Małych Państw Europy przyjęto to pierwsze kryterium – w sportowych zmaganiach biorą udział kraje mające poniżej miliona mieszkańców. Jest ich osiem – Andora, Liechtenstein, Cypr, Islandia, Luksemburg, Malta, Monako, San Marino.

Cypr„Mała olimpiada” odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wśród tych najmniejszych europejskich znalazła się więc i Islandia, państwo zajmujące terytorium aż 102 tys. km2. Dlatego kryterium powierzchni wydaje się trafniejszym rozwiązaniem.

Do małych zalicza się państwa mające mniej niż 1000 km2 – na świecie jest ich 25. Poza położonymi w Europie, większość z nich to maleńkie wysepki na oceanie. W gronie minipaństw są zarówno finansowe mocarstwa (np. Singapur), jak i kraje bez telefonów i prądu (np. Kiribati).

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=hwj5AP2Ap_E[/tube]

 

Watykan zajmuje zaledwie 0,44 km2 i ma około tysiąca mieszkańców. W 2000 roku było wśród nich 53 kardynałów kurii, 269 nuncjuszy (ambasadorów papieża na świecie, uzyskujących obywatelstwo wskutek mianowania), 56 księży i 102 szwajcarskich gwardzistów oraz 53 świeckich funkcjonariuszy państwowych. Nazwa państwa pochodzi od wzgórza Vaticano leżącego na prawym brzegu Tybru. Wzniesiono tu pałac, który od 1377 roku stał się rezydencją papieską.

WatykanPo przyłączeniu Państwa Kościelnego do Zjednoczonego Królestwa Włoch (1870), w proteście przeciwko zaborowi, papież Pius IX ogłosił się „więźniem Watykanu”. Kolejni papieże od wyboru do końca życia nie opuszczali swej rzymskiej rezydencji. Dopiero w 1929 r., kiedy Pius XII Mussolini podpisali porozumienia (traktaty laterańskie) – na mocy których papież zrezygnował formalnie z roszczeń do średniowiecznego Państwa Kościelnego – Włochy uznały jego pełną niezależność.

Watykan to miasto w państwie i państwo w mieście. Pracujący w nim „obcokrajowcy” nie płacą podatków ani stolicy apostolskiej, ani w swojej ojczyźnie. Ze wszystkich najmniejszych państw świata tylko Watykan nie należy do ONZ. A papież jest jedyną głową państwa z podwójnym obywatelstwem.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=jnUeWMgF0o0[/tube]

Reply