Choroby dziąseł

dziąsła

Choroby dziąseł

Zapalenie dziąseł może wystąpić, gdy płytka nazębna, czyli lepka warstewka bakterii i resztek pożywienia, gromadząca się na powierzchni zębów, nie jest regularnie usuwana.

Płytka szybko narasta na granicy zębów i dziąsła i stopniowo zmienia się w twardy kamień nazębny. Jego obecność powoduje podrażnienie i stan zapalny dziąseł, które stają się zaczerwienione i obrzmiałe, a podczas szczotkowania zębów krwawią.

Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do uszkodzenia łącznotkankowych wiązadeł utrzymujących zęby w zębodołach.

Zęby mogą po jakimś czasie zacząć wypadać. Krwawienie z dziąseł może być również spowodowane niedoborem w pożywieniu witaminy C i flawonoidów.

Niektóre choroby krwi mogą również powodować krwawienie dziąseł podczas jedzenia twardych pokarmów lub szczotkowania zębów.

Zapobieganie chorobom dziąseł

Codziennie czyść zęby szczoteczką i nicią, by usunąć płytkę nazębną. Jedz dużo pokarmów bogatych w witaminę C i flawonoidy oraz zawierające wapń i inne składniki mineralne.

Jedz mniej produktów z cukru i białej maki. Dokładnie myj zęby po jedzeniu takich pokarmów. Żucie gumy bez cukru lub jedzenie twardych surowych warzyw albo owoców chroni zęby i dziąsła, kiedy nie możesz umyć zębów bezpośrednio po posiłku. Co pół roku odwiedzaj dentystę.

Leczenie chorób dziąseł

Leki z kredensu

Po umyciu zębów delikatnie wymasuj dziąsła końcem palca, a następnie wypłucz usta zimną czarną herbatą. Tanina zawarta w herbacie działa ściągająco i zmniejsza krwawienie. Pastę do zębów o znakomitych właściwościach odkażających możesz otrzymać, mieszając sodę oczyszczoną z odrobina wody utlenionej.

Leki ziołowe stosowane w chorobie dziąseł

Przez tydzień dwa razy dziennie płucz usta jednym z następujących preparatów:

  • Herbata z wiązówki błotnej. Zalej ją wrzątkiem i zaparzaj 10 minut. Przed użyciem przecedź i ostudź.
  • Herbatka z rumianku.

Aromatoterapia w chorobie dziąseł

Przygotuj płyn do płukania ust o działaniu ściągającym i odkażającym według jednego z poniższych przepisów. Nie połykaj go!

  • Do filiżanki ciepłej wody dodaj dwie krople oleju cyprysowego albo kroplę oleju cytrynowego lub goździkowego.
  • Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego w filiżance ciepłej wody
  • Do filiżanki ciepłej wody dodaj jedną lub dwie krople oleju mirrowego. Nie używaj tego olejku podczas pierwszych 20 tygodni ciąży

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy stan zapalny dziąseł lub krwawienie nie ustępują pomimo leczenia.
  • Gdy odczuwasz ból podczas jedzenia zimnych lub gorących pokarmów.
  • Gdy na dziąsłach pojawiają się owrzodzenia.
  • Gdy cofające się dziąsła odsłaniają szyjki zębów.

Reply