Barbados – koralowa wyspa

barbados

Barbados – koralowa wyspa

Położenie: państwo w Ameryce Środkowej na wyspie Barbados (najdalej wysunięta na wschód wyspa w archipelagu Marych Antyli) na Oceanie Atlantyckim
Powierzchnia: 431 km
Stolica: Bridgetown
Główne miasta: Speightstown, Bathsheba, Holetown, Oistins

Warunki naturalne i klimat

Barbados to wyspa pochodzenia koralowego otoczona rafami koralowymi. Niziny nadmorskie przechodzą w płaskowyż krasowy w głębi kraju, a na północnym wschodzie w teren pagórkowaty (do 336 m n.p.m.). Wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża rozciągają się rozległe piaszczyste plaże. Brak rzek powierzchniowych. Panuje tutaj klimat podrównikowy wilgotny z jedną porą deszczową; latem występują cyklony.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=45qgP18fIVk[/tube]

 

barbadosFauna i flora

W pozostałościach wilgotnego lasu równikowego żyją na wolności małpy. Na wyspie można spotkać liczne gatunki ptaków oraz pospolite dla tego regionu gatunki drzew, jak mahoniowce i palmy. Kilometrami ciągną się tutaj olbrzymie pola trzciny cukrowej.

Historia

Pierwszymi mieszkańcami byli Indianie (Arawakowie). W XVI w. wyspę odkryli Portugalczycy. Miejscową ludność zaczęto wywozić jako niewolników na inne obszary. Kiedy w 1625 r. dotarli tu Anglicy, wyspa była nie zamieszkana. Szybko ją zasiedlono. Już w roku 1652 została kolonią brytyjską i otrzymała prawa samorządowe. Przyjęła brytyjskie tradycje, sądownictwo oraz kulturę. Brytyjczycy zaczęli zakładać wielkie plantacje trzciny cukrowej, na których początkowo pracowali niewolnicy. Dzisiejsi mieszkańcy Barbadosu są potomkami niewolników murzyńskich, wyzwolonych w 1830 r. Z krajów karaibskich Barbados jest najbliższy tradycji brytyjskiej. W roku 1951 zrównano w prawach wszystkich dorosłych obywateli. W latach 1958-1962 Barbados wszedł do Federacji Indii Zachodnich, będącej związkiem kolonii brytyjskich. W roku 1966 uzyskał pełną niepodległość. Oświata i opieka zdrowotna są bezpłatne, dobrze funkcjonuje także system ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia. Barbados, państwo o wzorowej organizacji, należy do najgęściej zaludnionych wysp archipelagu. Jego dochód narodowy jest jednym z najwyższych w rejonie Karaibów.

Kultura i sztuka

Sztuka Barbadosu przejęła wzory angielskie, m.in. w architekturze. W rzemiośle zaznacza się tradycja rodzima. Literatura Barbadosu powstaje w barbadosjęzyku angielskim. W muzyce wpływy rytmów karaibskich.

Atrakcyjne miejsca

Największą atrakcją turystyczną są czyste karaibskie plaże, starannie zagospodarowane, odludne zatoczki i rafy koralowe. W stolicy można zobaczyć dzielnice z brytyjską zabudową kolonialną, m.in. okazałe dworki i stare kościoły. Gospodarka Barbadosu nastawiona jest na turystykę. Hotele o międzynarodowym standardzie, czyste, starannie utrzymane plaże, punktualnie kursujące autobusy i wzorowy porządek w stylu angielskim, tak nietypowy dla państw karaibskich, przyciągają gości z całego świata.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=_Ymq-JbI53s[/tube]

Reply