Dlaczego łzy są słone?

łzy

Dlaczego łzy są słone?

 

Łzy to nieodzowny element ludzkiego życia. Towarzyszą nam przy narodzinach – od pierwszego krzyku stale obecne są podczas dziecięcych bójek, w dorosłym życiu są reakcją na stres i ciężkie chwile, tak aż do śmierci.

Dziś dowiemy się, dlaczego łzy są słone, i czy ich słoność ma jakiś wpływ na nasze zdrowie.

Ciekawostka

Nie każdy wie, że z fizjologicznego punktu widzenia wyróżniamy trzy typy łez. Dwa dzielimy z innymi ssakami, a są to łzy podstawowe, które służą do ciągłego zwilżania gałki ocznej, oraz łzy odruchowe, które wydzielamy na skutek podrażnienia oka ciałem obcym.

Zasadniczą rzeczą, która odróżnia nas od zwierząt są łzy emocjonalne, towarzyszące wyrażaniu uczuć. Tak czy owak wszystkie z nich mają słony smak.

Odpowiedź jest prosta

Na pewno każdy z nas próbował własnych łez. Za każdym razem były słone. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Gruczoły łzowe wydzielają płyn o zasadowym odczynie. Odczyn ten zawiera m.in. chlorek sodu czyli popularną sól. Ludzkie oko wydziela kilka mililitrów łez na dobę, które zapobiegają wysychaniu rogówki oraz spojówki.

Pełnią one również funkcję wydalniczą – usuwają z organizmu niepotrzebne substancje. Co warto również wiedzieć, łzy są antyseptyczne, oznacza to, że duża zawartość w nich soli zabija ponad 95% bakterii, które atakują oko człowieka.

Odpowiedź najprostsza okazała się najprawdziwsza. Dlatego też nie wstydźmy się płakać. Łzy są dobre dla naszego zdrowia, a dodatkowo przynoszą wielką ulgę.

One Response

  1. iza

Reply