Atrakcje turystyczne Ukrainy

Już za nieco ponad trzy miesiące rozpoczną się finały Euro 2012, które będą wspaniałą okazją do obejrzenia kilku świetnych meczów oraz… wielu atrakcji turystycznych Polski i Ukrainy – gospodarzy zawodów. O walorach Polski powiedziano i napisano już wiele, znacznie mniej natomiast wiadomo o atrakcjach Ukrainy. A szkoda bo i u naszych sąsiadów kibice z pewnością mogą znaleźć miejsca, które na długo zapadną w pamięć.

Krym – perła Ukrainy

Na odwiedziny turystów liczy przede wszystkim Krym, który jest na Ukrainie tym, czym w Polsce Mazury czy wybrzeże Bałtyku – najpopularniejszym regionem turystycznym. Półwysep leży nad Morzem Czarnym i słynie z najpiękniejszych plaż w całej Ukrainie, znajdujących się na jego południowym krańcu. Coś dla siebie znajdą tu jednak także miłośnicy górskich wędrówek, bo znaczna część Krymu to Góry Krymskie oferujące widoki porównywalne z tymi, jakie zobaczyć można w polskich tatrach.

Atrakcje turystyczne Ukrainy

Atrakcje turystyczne Ukrainy

Krym pełen jest również zabytków i atrakcji turystycznych, które – będąc tu – koniecznie trzeba odwiedzić. Do pozycji obowiązkowych można zaliczyć chociażby:

  • Średniowieczne twierdze (tzw. Skalne Gniazda) i klasztory wykute w skałach w Górach Krymskich
  • Pałac Chanów Krymskich w Bachczysaraju
  • Chersonez Taurydzki – ruiny antycznego miasta znajdujące się na terenie Sewastopolu
  • Uzdrowiska w Jałcie i Ałuszcie

Kijów i Lwów – najciekawsze miasta-organizatorzy

Krym leży na południowym krańcu Ukrainy, a zatem jego atrakcje są przeznaczone raczej wyłącznie dla tych, którzy wyjazd na Euro 2012 chcą połączyć z jedno- lub dwutygodniowym urlopem. Na szczęście pozostali kibice również będą mieli co zwiedzać, bo miasta-organizatorzy pełne są zabytków i miejsc godnych uwagi.

Na czoło wysuwa się tutaj Lwów, w którym znajduje się ponad połowa wszystkich ukraińskich zabytków. Lwów czeka przede wszystkim na przyjezdnych z Polski, bo jest to prawdopodobnie najbardziej „polskie” ze wszystkich zagranicznych miast świata.

Sobór Mądrości Bożej

Zwiedzić warto też Kijów, słynący przede wszystkim z monumentalnych budowli sakralnych tj. Sobór Mądrości Bożej albo Ławra  Peczerska, które powinny zrobić wrażenie nawet na najbardziej wymagającym turyście. To samo można powiedzieć o… Czarnobylu, do którego warto udać się przy okazji pobytu w Kijowie. Zwiedzanie okolic elektrowni atomowej oraz wymarłego miasta Prypeć jest w pełni bezpieczne, a atrakcję tę można z pewnością uznać za jedyną w swoim rodzaju.

Reply