Dlaczego nie każdy może tworzyć strony internetowe?

Tworzenie stron www

Tworzenie stron www

Nie musimy być profesjonalistami, żeby samodzielnie wykonać stronę internetową. Takie stwierdzenia przeczytać możemy w Internecie na wielu blogach, forach. Niektórzy są zdania, że strony internetowe budowane przez profesjonalistów (przez firmy informatyczne) to strata pieniędzy, jednak ja z pełnym przekonaniem stwierdzam, że wcale tak nie jest. Oczywiście, jeżeli upieramy się przy samodzielnym stworzeniu strony, możemy to zrobić.

Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie budowaliśmy stron, a witryna ma być wizytówką naszej firmy lub zależy nam na tym, aby na serwisie zarabiać, lepiej zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie inaczej będzie wyglądała strona stworzona przez profesjonalistów i zupełnie inaczej strona stworzona przez jedną osobę, w dodatku „laika”.

Najważniejsze jest to, że firmy informatyczne zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin, którzy wspólnie wykonują witryny internetowe. Oczywiście, etapy prac są podzielone, ale ważna jest dobra współpraca pomiędzy poszczególnymi zespołami pracowników lub pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Zobaczmy, jakie etapy prac składają się na budowanie witryn internetowych oraz jacy specjaliści zajmują się tworzeniem stron internetowych. Wówczas łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, aby te prace pozostawić specjalistom.

Pierwsza rzecz to koncepcja na stronę. Właściwie nie jest to jeszcze etap tworzenia strony, ale od niego zależy, jak będzie przebiegał cały proces powstawania strony. Koncepcja, czyli pomysł zlecającego na tematykę oraz ogólne wyobrażenie serwisu, który zleci firmie. Firma musi jak największą ilość informacji „wyciągnąć” od zlecającego. Musi poznać jego oczekiwania oraz temat strony (w przypadku witryn firmowych, musi poznać firmę, zakres jej działalności, konkurencyjne strony), żeby przygotować dobry projekt.

Po podpisaniu umowy, ustaleniach, zaczyna się właśnie projektowanie stron internetowych. Projektowanie to jeden z trudniejszych (jeżeli nie najtrudniejszy, chociaż to zawsze indywidualnie zależy od strony) etapów budowania stron w Internecie. Na jego etapie powstaje wygląd, rozmieszcza się elementy strony, powstaje koncepcja funkcjonalności, a projektujący muszą znać zasady usability stron (aby strona była łatwa w odbiorze, czyli użyteczna) oraz muszą znać zasady typografii (aby odczytywanie tekstów ze strony było proste).

Co więcej, projekt musi być ciekawy, ale nie przesadzony (w większości przypadków) oraz musi pasować do tematu (serwis musi być spójny). Już na etapie projektu trzeba myśleć również o przygotowaniu strony na przyszłą promocję.

Po projektowaniu przychodzi czas na kodowanie, cięcie, czyli bardziej „techniczną” część prac. W tym czasie firma pomoże nam wybrać dostawcę usług hostingowych, a także będziemy musieli zdecydować się na adres internetowy, pod którym będzie dostępny nowy serwis (i wykupić domenę).

Proces, którym jest tworzenie stron www, wykonywany jest przez specjalistów z różnych dziedzin. Firmy informatyczne zatrudniają handlowców, analityków, grafików, copywriterów, programistów, informatyków oraz specjalistów do spraw marketingu internetowego. Jest to najlepszy dowód na to, jak wiele umiejętności trzeba posiadać (i jak dużą wiedzę), aby zbudować stronę internetową dobrą pod każdym względem, profesjonalną.

Reply