Dlaczego rafy koralowe wymierają?

rafa koralowa

Dlaczego rafy koralowe wymierają?

Rafy koralowe powoli znikają z dna oceanów. Aż trzy czwarte raf koralowych na Ziemi jest zagrożonych! Z powodu ludzkiej działalności nieodwracalnie zostało zniszczone około 20 procent raf, niestety ich wymieranie ciągle postępuje…

 

Wymieranie rafy koralowej jest przede wszystkim groźne dla równowagi w ekosystemie. To właśnie od raf jest uzależnione jest wiele gatunków zwierząt morskich. Rafy są także bardzo cenne dla około 500 milionów ludzi, którym dostarczają żywność i materiały budowlane, a także chronią piaszczyste wybrzeża. Koralowce są również potrzebne do badań farmaceutycznych. Większość leków, które  pomagają w leczeniu nowotworu wywodzi się właśnie z badań nad substancjami organicznymi pozyskanymi z organizmów zamieszkujących w rafach koralowych. Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych 10-20 lat zagrożonych wymarciem jest niestety następne 15 % raf koralowych.

Co jest powodem tego, że rafy koralowe giną?

Najgorsze zniszczenia są spowodowane inwazyjnymi metodami połowu ryb, tzn. połowu przy pomocy cyjanku albo środków wybuchowych.

Dla raf koralowych szkodliwa jest też szeroko rozwijająca się turystyka, budowanie portów czy przemysłowe wydobywanie piasku.

Rafy koralowe są bardzo wyczulone na zanieczyszczenie środowiska. Niebezpieczne dla nich jest szczególnie zanieczyszczenie wody, ale nie obojętne jest też niszczenie roślinności lądowej, dzięki której koralowce mają pokarm.

Poza bezpośrednią działalnością człowieka rafom koralowym szkodzi także globalne ocieplenie. Podwyższenie temperatury wody sprawia, że od koralowców uwalniają się porastające je glony, dzięki którym mają dostarczany tlen i potrzebne im do życia cukry.

Wiele koralowców pada także łupem kłusowników, którzy wycinają je po to, by móc je potem sprzedać.

rafa koralowaOchrona raf koralowych powinna polegać na:

  • wspieraniu działalności, które nie powoduje zniszczeń (np. zielona turystyka)
  • zaprzestaniu połowu ryb przy użyciu dynamitu i cyjanku
  • kontroli zanieczyszczeń i kontroli wycinania lasów w dorzeczach
  • zmniejszeniu emisji gazów przyczyniających się do efektu cieplarnianego

 

Całkowite zniszczenie raf koralowych będzie miało bardzo poważne skutki dla całego ekosystemu, istotnie wpłynie także na społeczeństwo, które z nich życie, a więc społeczeństwo Filipin, Tanzanii, Haiti, Indonezji czy Fidżi.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=gvy9J7j6rUw[/tube]

Reply