Dlaczego słoń jest symbolem szczęścia?
Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś na ważny egzamin czy rozmowę o pracę zabrać ze sobą figurkę słonia z podniesioną trąbą. Od dawna jest on bowiem uznawany za symbol szczęścia i często wierzy się, że powinien to szczęście przyciągać do osoby noszącej go przy sobie. Łatwo się jednak domyślić, że zwyczaj ten nie wywodzi się z naszej kultury.
Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięło się przekonanie, że słoń z podniesioną trąbą to symbol pomyślności i sił witalnych? Postaramy się udzielić na to pytanie przynajmniej częściowej odpowiedzi.
Już rzut oka na słonia – zwierzę imponujące, ogromnych rozmiarów – pozwala zrozumieć, dlaczego utożsamiane jest ono z potęgą, siłą i mocą. Niewątpliwie bowiem słonie mogą się nam kojarzyć właśnie z takimi cechami – są majestatyczne, a w naturalnym środowisku nie mają żadnych wrogów. Problemem dla nich stał się dopiero człowiek…
Od najdawniejszych czasów ludzie byli przekonani, że każdy, kto ma władzę nad tak majestatycznym stworzeniem, jakim jest słoń musi przewyższać go przymiotami. Z pewnością musi być potężny i silny. Potęga i władza były zazwyczaj utożsamiane z bogactwem. A ktoś, kto jest silny, potężny i bogaty, musi być także szczęśliwy – bo jakże inaczej. W związku z tym wierzono, że słoń przyciąga szczęście. Niekoniecznie samo zwierzę, ale także np. jego wizerunek czy figurka.
Z powodu swych wyjątkowych cech i majestatycznego wyglądu słonie służyły za środek transportu indyjskim książętom. Pełniły taką funkcję, jak luksusowa limuzyna w przypadku współczesnej głowy państwa. Przede wszystkim podkreślały prestiż i potęgę.
Czasami słonie czczono jako bóstwa – przybierano je drogocennymi tkaninami i szlachetnymi kamieniami, a ich rzeźbami zdobiono pałace i świątynie.
Słoń jest również symbolem szczęścia w indyjskiej mitologii. Ganeśa, bóg dobrych przedsięwzięć, obfitości i mądrości, jest przedstawiany z głową słonia. Hindusi modlą się do niego przed powzięciem ważnych decyzji, a także proszą go o pomoc w trudnych przedsięwzięciach.