Dlaczego uzależniamy się od Internetu?

uzależnienie od internetu

Dlaczego uzależniamy się od Internetu?

Wiek XXI jest wiekiem techniki, wielkiego rozwoju, telefonii i komputerów. Prócz tych pozytywnych aspektów pozostają niestety również te złe: uzależnienia. A uzależnić się można niemal od wszystkiego, w tym od największego chyba udogodnienia w dzisiejszych czasach – Internetu.

Nałogowych internautów przybywa, a zjawisko uzależnienia od komputera z roku na rok rośnie w siłę.

Drugi świat w sieci

Uzależnienie to proces, który rozwija się powoli. Początkowo jesteśmy mocno zafascynowani, poświęcamy danej rzeczy każdą wolną chwilę. Później stopniowo wypiera ona nasze obowiązki, te ważne i te mniej istotne, aż w końcu wypełnia całe nasze życie. Może w pierwszym etapie to dobra oznaka – osoba, która do tej pory nie miała większych zainteresowań, zaczyna się czymś zajmować, jest to pasją, ale na końcu okazuje się pułapką bez wyjścia.

Internet staje się drugim światem, światem wirtualnym dla wielu młodych ludzi. To właśnie tu się ucieka od szarej rzeczywistości, od ciągle strofujących rodziców, nauki, szkoły i problemów. Jest to miejsce przyjazne, gdzie nikt nie osądza, nie widzi Twojej twarzy, więc można stać się każdym (tylko nie sobą). Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy bardziej wolimy siedzieć przed monitorem niż wyjść do ludzi, na spacer czy porozmawiać z ukochaną osobą. Świat za ekranem staje się światem, w jakim chcielibyśmy żyć, a ludzie wydają się bardziej wyrozumiali i „normalni”.

Najnowsze badania wykazały, że uzależnienie od Internetu prowadzi do takich samych skutków jak alkoholizm czy nadużywanie narkotyków – znaczne zmiany mózgowe, zniszczenia włókien nerwowych odpowiedzialnych za stany emocjonalne i samokontrolę. Powoduje to, że później ludzie nie potrafią radzić sobie w prawdziwym świecie z emocjami, maja problem z rozmową i nadmierną agresją.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od Internetu?

Najskuteczniejszą metodą jest znalezienie dobrego psychologa. To uzależnienie jak każde inne i samodzielnie będzie trudno z niego wyjść, dlatego pierwszym krokiem jest przyznanie się do tego, że mamy problem i potrzebujemy pomocy. Rozmowa o swoich problemach, wspólna próba znalezienia wyjścia może okazać się dobrą drogą. Celem pomocy ma być próba kontroli zachowania, znalezienia innego źródła przyjemności, odbudowa rodzinnych relacji i życia zawodowego.

Uzależnienie to tajemniczy wróg, który może dotknąć każdego z nas, dlatego należy obserwować siebie i swoich najbliższych – jeśli zauważymy dziwne objawy, natychmiast reagujmy.

Poniżej film podejmujący tematykę uzależnienia od komputera i Internetu.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=cZVE2uOtTcw[/tube]

Reply