Jak radzić sobie z egoistą?

egoizm

Jak radzić sobie z egoistą?

„Albo tak jak mówię, albo w ogóle!” – to kluczowe zdanie każdego egoisty. Zazwyczaj podnosi swoją samoocenę poprzez wysoki status i pieniądze. Egoista zawsze musi dostać  to, czego chce, w przeciwnym razie reaguje frustracją i agresją, jest też mało tolerancyjny. Jeśli nie osiągnie tego, czego pragnie – przystępuje do misternie zaplanowanej manipulacji.

O tym, jak rozpoznać egoistę, a także jak sobie z nim radzić, opowiemy dzisiaj. Zapraszamy do lektury!

Egoista – co warto o nim wiedzieć?

Egoista dzieli swoich znajomych i ogólnie ludzi na dwie grupy: tych, którzy mogą mu się do czegoś przydać, i tych kompletnie nieprzydatnych. Zazwyczaj nie potrafi on stworzyć trwałej i prawdziwej relacji, przyjaźni.  Swoje życie skupia na zdobyciu władzy, dóbr materialnych, a od innych wymaga bezwzględnego podporządkowania. W każdej sytuacji szuka tylko korzyści dla siebie, choćby minimalnych.

Osoby takie kompletnie nie potrafią pracować w grupie, co często nie pozwala osiągnąć im sukcesu, za co oczywiście obwiniają otoczenie. Badania wykazały, że osoby egoistyczne zazwyczaj mają podwyższony poziom testosteronu we krwi. Egoista zawsze przecenia swoje zdanie, nie liczy się z innymi, nie potrafi przystosować się do innych.

Jak rozpoznać egoistę?

To bardzo proste!

Egoiści zachowują się władczo, nigdy nie akceptują sprzeciwu, szczególnie, jeśli ktoś jest w hierarchii niżej od nich. Są bardzo niecierpliwi, nie potrafią dyskutować. Chcą, aby spełniać ich pragnienia, ale też często nie mówią dokładnie, czego chcą. Mają problemy z wyrażaniem uczuć, często mówią „szybciej!”, „co to za bzdury!”, „za kogo ty się uważasz?!”.

Jak nie dać sobie wejść na głowę egoiście?

Wykorzystaj największą słabość egoisty, czyli brak przyjaciół. Takich osób nie da się polubić, przyjaciół zdobywają oni raczej siłą niż usposobieniem. Zbierz kilka osób, które są mu niechętne i współpracujcie razem!

Pamiętaj, że egoista zawsze od Ciebie czegoś chce, nawet jeśli tego nie okazuje. Musisz zatem dobrze negocjować i zastanów się co możesz dostać w zamian.

Pokaż mu swoje mocne strony, ale skrzętnie chowaj słabości. Egoista nie ma czasu zastanawiać się nad Twoimi cechami, gdyż zawsze myśli tylko o sobie, a cel, do którego dąży przysłania mu wszystko!

Pamiętaj o granicach! Egoista często nie zastanawia się nad tym, jak daleko może się posunąć, ale po prostu to robi. Nie daj mu sobą manipulować!

One Response

  1. Lukasz

Reply