Dlaczego warto spisać intercyzę?

Intercyza

Dlaczego warto spisać intercyzę?

Błędem jest przekonanie, że spisanie rozdzielności majątkowej jest rodzajem braku zaufania do siebie. To oznaka rozsądku, która wielokrotnie ułatwia nam codzienne życie.

W momencie, kiedy bierzemy ślub zaczyna łączyć nas wspólność majątkowa. Odtąd wszystkie nasze zarobki i to, co kupimy o tej chwili, należy do obojga małżonków. Tą sytuację można zmienić podpisując intercyzę majątkową. Jej podpisanie jest równoległe z tym, że każda rzecz należy tylko do jednego z małżonków albo jest współwłasnością w określonym częściach. Intercyza nie oznacza braku zaufania do siebie, a jest sygnałem, że rozważnie myślimy o wspólnej przyszłości.

Długi zaciągnięte przed ślubem

Dobrze jest przemyśleć spisanie intercyzy, jeśli któreś z małżonków przed ślubem zaciągnęło kredyt, pożyczkę czy zadłużyło się u znajomych. Po spisaniu dokumentu, wierzyciele będą domagać się spłaty zobowiązania tylko z pensji dłużnika. Druga pozostaje nienaruszona. W przeciwnym wypadku odpowiadali swoim majątkiem za długi małżonka.

Gdy prowadzimy działalność gospodarczą

Prowadzenie własnego interesu zawsze jest związane z ryzykiem wpadnięcia z problemy finansowe. Jeśli jedno z małżonków zakłada swoją działalność i ewentualnie później upadnie, za zobowiązania musi odpowiadać całym majątkiem wspólnym. Wierzyciel może przejąć także mieszkanie na poczet długu lub inne nieruchomości. Spisanie intercyzy spowoduje, że firmowe zobowiązania będą spłacane jedynie z majątku osobistego tej osoby, która podjęła decyzję o założeniu własnej firmy.

Duży kredyt a nieproporcjonalne zarobki

W przypadku, gdy jedno z małżonków zarabia znacznie więcej od drugiego, nierówny okazuje się wkład do wspólnego budżetu. W codziennych wydatkach nie ma to historycznego znaczenia. Przy wspólności majątkowej nie ma znaczenia, z czyjego wynagrodzenia jest spłacane zobowiązanie względem banku. Przy dużych nierównościach w zarobkach tak naprawdę to osoba, która więcej zarabia będzie spłacać kredyt. Podpisanie intercyzy zabezpiecza prawa osoby zarabiającej więcej. W razie ewentualnego rozwodu, dobra są dzielone według finansowego udziału w spłacie.

W trosce o finanse rodziny

Jedno z was wykonuje pracę wiążącą się z ogromną odpowiedzialnością? W przypadku kłopotów zagrożony jest majątek wspólny.
Umowa o rozdzielności majątkowej chroni interesy drugiego małżonka. Intercyza może zabezpieczyć majątek tego z małżonków, które ma kosztowne hobby i np. kolekcjonuje drogocenną biżuterię. Ta osoba swoje zbiory będzie kupować za własne pieniądze, które po ewentualnym rozstaniu będą stanowiły jej własność.

Dzieci z poprzednich związków

Kiedy małżeństwo kupuje mieszkanie i nabywane jest za zarobione jednego z małżonków wynagrodzenie, to wchodzi do majątku wspólnego. W razie niepowodzenia wszyscy spadkobiercy dziedziczą ustawowo – także dzieci z poprzednich związków. Jeśli podpisana zostanie intercyza, mieszkanie będzie własnością tylko jednego z małżonków, inni spadkobiercy nie będą mieli do tego prawa. Będą dziedziczyły jedynie dzieci wspólne oraz dzieci tej osoby, na którą widnieje nieruchomość.

Reply