Endometrioza – zmorą wielu kobiet

Szacuje się, że w Polsce co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę, czyli rozrost komórek endometrium poza ścianą macicy. I choć dla wielu pań diagnoza jest jak wyrok, to jednak należy najpierw nieco dowiedzieć się o dolegliwości, aby móc podjąć odpowiednie leczenie.

Ogniska endometriozy

Ogniska endometriozy najczęściej zlokalizowane są na jajnikach, jajowodach, szyjce macicy i zatoce Douglasa. Nieco rzadziej mogą pojawiać się na pęcherzu moczowym, jelitach, wyrostku robaczkowym. W jej wyniku dochodzi do powstawania guzków czy zrostów, niekiedy nawet torbieli czekoladowych. I choć zazwyczaj choroba daje uporczywe objawy, to u niektórych kobiet pojawia się zupełnie bezobjawowo.

Do głównych symptomów chorobowych zalicza się ostry i przewlekły ból w okolicach miednicy małej, bolesne miesiączki, jak również ból podczas stosunku płciowego lub po jego zakończeniu. Pacjentki skarżą się także na bóle zlokalizowane w okolicy lędźwiowo-krzyżowej lub chroniczne zmęczenie. Zadziwiające jest, że u kobiet z niewielkimi zmianami chorobowymi objawy mogą być bardzo nasilone, podczas gdy panie z zaawansowaną endometriozą zupełnie nie odczuwają żadnych oznak czyhającego na nie niebezpieczeństwa.

Rozpoznanie endometriozy

Rozpoznanie endometriozy jest bardzo trudne, nie każdy lekarz ginekolog potrafi ją odpowiednio wcześnie zdiagnozować. Bywa, że od momentu pierwszych zmian do chwili wykrycia trwa nawet osiem lat! Jednak ostateczne potwierdzenie lub zaprzeczenie występowania choroby następuje w wyniku przeprowadzenia metody laparoskopowej lub laparotomii z biopsją. Jednak badania okazują się inwazyjne, dlatego tak niewielka grupa pacjentek decyduje się na nie.

Jak dotąd nie znane są przyczyny występowania endometriozy. Przypuszcza się, że zbyt wczesna menarche lub późna menopauza wpływa na jej występowanie.
Około 1/3 przypadków kobiet z endometriozą zauważa ustąpienie objawów w okresie około 6 do 12 miesięcy.

Leczenie endometriozy

Zazwyczaj stosuje się leczenie hormonalne. Jeśli nie przynosi zamierzonych efektów wówczas stosuje się chirurgię laparoskopową. Wtedy usuwa się wszystkie chore komórki. Gdy i to okazuje się nieskuteczne, usuwa się całe tkanki śluzówki jamy macicy, a nawet i narządy rozrodcze w przypadku bardzo zaawansowanej choroby.

Tak czy inaczej, leczenie endometriozy w obojętnie jakim stadium chorobowym powinno być oparte na pozytywnym myśleniu.

Reply