Na co choruja kobiety
Czy istnieją schorzenia typowe dla danego wieku? Na pewno tak, choć z biegiem czasu dolegliwości po prostu przybywa. Niewielki odsetek kobiet poniżej 40. roku życia
cierpi na choroby przewlekłe, a przynajmniej leczy się z ich powodu. Ich kontakt ze służbą zdrowia ograniczą się z reguły do profilaktyki, ewentualnie do wizyty u lekarza skłaniają je sezonowe infekcje
Te kontakty zacieśniają się dopiero w późniejszym w okresie, najczęściej w piątej dekadzie życia, kiedy dają o sobie znać wcześniejsze zaniedbania i skłonności do chorób z czasem, z konieczności poczekalnia w przychodni staje się coraz bardziej znajomym – co trzecia pacjentka. placówki służby zdrowia liczy sobie sześćdziesiąt lub więcej lat.
20 – latka
Kobiety w tym wieku stanowią około 13 ogółu dorosłych kobiet zgłaszających się na konsultacje lekarską. Najczęściej powodem ich wizyt nie są konkretne objawy chorobowe, lecz chęć skontrolowania stanu zdrowia, ewentualnie profilaktyczne szczepienia. Do schorzeń najpowszechniejszych wśród dwudziestolatek należą choroby:
- układu oddechowego.
Choć w 60 procentach są to ostre infekcje górnych dróg oddechowych, niekiedy przyjmują postać przewlekłą, np.
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.
Innym powodem skłaniającym kobiety w tym wieku do szukania specjalistycznej pomocy są:
- zaburzenia miesiączkowania oraz choroby zapalne narządów miednicy małej. Znacznie częściej jednak zgłaszają się do ginekologa po porady dotyczące antykoncepcji oraz na badania i testy ciążowe. Siedem procent leczy się z powodu problemów skórnych: trądziku, stanów zapalnych skóry i wyprysków.
30-latka
Co dziesiąta dorosła pacjentka odwiedzająca placówkę służby zdrowia to trzydziestolatka. Najczęściej zgłasza się tam z objawami infekcji górnych
dróg oddechowych lub inną chorobą układu oddechowego. Jej wizyty u lekarza związane są także ze stosowaniem antykoncepcji lub z ciążą. Badania, którym się poddaje, z reguły mają charakter profilaktyczny. Niekiedy do odwiedzenia gabinetu lekarskiego skłaniają ją:
- schorzenia układu płciowo-moczowego – to druga co do częstości występowania grupa chorób w tym okresie życia.
- Głównie są to stany zapalne przydatków, nadżerki, zaburzenia miesiączkowania oraz zapalenia pęcherza moczowego.
- Osiem procent pacjentek zgłasza się po poradę z powodu dolegliwości psychicznych, przeważnie zaburzeń o podłożu nerwicowym, wywołanych stresem i zaburzeń nastroju.
- Prawie połowa nowotworów wykrywanych u kobiet z tego przedziału wiekowego to nowotwory łagodne, przeważają wśród nich znamiona barwnikowe i mięśniaki macicy.
40-LATKA
Do tej grupy wiekowej należy co czwarta dorosła pacjentka, trafiająca do lekarza. Poważnym problemem kobiet w tym wieku zaczynają być :
- zaburzenia układu krążenia, które pojawiają się u 16 procent pacjentek. W ponad połowie przypadków jest to nadciśnienie tętnicze, za nim plasują się choroba niedokrwienna serca oraz żylaki kończyn dolnych. 13 procent kobiet odczuwa dolegliwości związane z układem kostno-stawowym, najczęściej spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa i stawów. Jakby tego było mało, dołączają do nich przykre objawy przekwitania.
- Po 40. roku życia wzrasta liczba zachorowań na przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych. – zapalenie oskrzeli i astmę, oraz jaskrę (podwyższone ciśnienie śródoczne). Powszechniejsza staje się cukrzyca i zaburzenia czynności tarczycy. Wśród wykrywanych nowotworów przeważają niezłośliwe, głównie mięśniaki macicy.
- Znacząco jednak wzrasta liczba nowotworów sutka (stanowią one 12 procent wszystkich nowotworów), jelita grubego i odbytnicy oraz narządów rodnych.
50-latka
Listę chorób najczęściej dotykających kobiety w tym wieku otwierają schorzenia układu krążenia – cierpi na nie ponad jedna czwarta pacjentek odwiedzających gabinety lekarskie. Wśród nich prym wiodą:
- nadciśnienie,
- choroba niedokrwienna serca i choroby żył.
- Obok zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów pojawia się inna groźna choroba układu kostno-stawowego: osteoporoza.
- Kobiety po 55. roku życia są bardziej zagrożone cukrzycą – stwierdza się ją u co dwudziestej pacjentki z tego przedziału wiekowego. Powszechniejsze stają się również choroby oczu, takie jak jaskra i zaćma (zmętnienie soczewki). Podobnie jak w innych grupach wiekowych, nowotwór diagnozuje się u jednej na 100 kobiet zgłaszających się po poradę lekarską, jednak zdecydowanie większy jest udział nowotworów złośliwych, wśród nich na pierwszym miejscu pozostaje rak piersi.
seniorka
Co trzecia kobieta zgłaszająca się do lekarza, która przekroczyła 65. rok życia, cierpi na:
- chorobę układu krążenia. Znacząco wzrasta liczba pacjentek z chorobą niedokrwienną serca, która w tej grupie wiekowej stanowi blisko jedną trzecią rozpoznawanych schorzeń kardiologicznych.
- Sześćdziesięciolatka jest bardziej zagrożona osteoporozą niż jej o dziesięć lat młodsza koleżanka. Choroby układu krążenia i układu kostno-stawowego to połowa wszystkich schorzeń diagnozowanych w tym przedziale wiekowym, oprócz nich bardzo rozpowszechnione są choroby metaboliczne, zwłaszcza cukrzyca.
- Znacznie częściej stwierdza się również przypadki zaćmy.
- W tym wieku jeszcze zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, stanowi on blisko 30 procent wszystkich wykrywanych nowotworów, wzrasta również udział nowotworów układu trawiennego i narządów rodnych.